Daməd Əliyev: Ortaq mədəni köklər dövlətlərarası əlaqələrin möhkəm bünövrəsini təşkil edir
Əziz oxucu! Bir az toxta, dur! Məmurların qanunsuzluqlar, sosial problemlər, kresloda oturanların vətəndaşlara təhkimçi kimi baxmaları, korrupsiya və maliyyə maxinasiyaları ilə toplanan milyonlardan, kapitaldan bəhs edən məlumatlardan bir qədər uzaqlaşaq. Sizə çoxlarının yazacaqlarımıza inanmadığı, şəxsiyyəti və real əməli ilə bizi də fəth edən bir şəxsdən - Yardımlı Rayon Avaş bəldiyyəsinin sədri Daməd Əliyev barədə bəhs edəcəyik. Onun haqqında elini-obasını sevən bir insan kimi gördüklərimizi, bildiklərimizi və başqalarının fikirlərini təqdim edəcəyik.
Yardımlı Rayon Avaş bəldiyyəsinin sədri Daməd Əliyev qazilərin, şəhid ailələrinin, veteranların yaxın dostudur. Şəhid ailələri, qazilər, həmçinin müharibə veteranları daim Daməd Əliyevin diqqətindədir. “Bütün bayramlarda və əlamətdar günlərdə onlara baş çəkir, qayğıları ilə maraqlanır, hər cür maddi-mənəvi dəstək göstərilir. Onların heç bir müraciətini geri çevirməyən Daməd Əliyev səlahiyyətləri çərçivəsində hər cür köməklik göstərməyə həmişə hazırdır.
Mayası vətənpərvərliklə, halallıqla yoğrulan bu gözəl insana, Yardımlı Rayon Avaş bəldiyyəsinin sədri Daməd Əliyevə biz də uğurlar diləyirik. Xalq üçün, Vətən üçün əlindən gələni əsirgəməyən bu insana uzun və sağlam ömür, işlərində nailiyyətlər arzu edirik. Bir də arzu edirik ki, bu cür insanların sayı çox olsun, biz də onlarla fəxr edək, barələrində yazaq.
Yardımlı Rayon Avaş bəldiyyəsinin sədri Daməd Əliyev - Dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında qarşılıqlı səfərlər əhəmiyyətli rol oynayır. Keçirilən görüşlərdə dövrün aktual məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsinin aparılması, perspektivlərin müəyyənləşdirilməsi, əlaqələrin inkişafında hüquqi baza olan sənədlərin imzalanması əməkdaşlıqda yeni mərhələnin başlanmasında öz sözünü deyir. Dövlət başçısı İlham Əliyevin hər bir səfəri ikitərəfli əlaqələrin inkişafına xidmət edəcək mühüm addımlarla yadda qalır.
Cənab İlham Əliyev sentyabrın 14-də Tacikistana səfər etdi. Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmonun dəvəti ilə reallaşdırılan bu səfərdə dövlət başçısı İlham Əliyev Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 5-ci Məşvərət görüşündə iştirak etdi. Ölkə Prezidentinin tədbirə fəxri qonaq qismindən qatılması bir daha münasibətlərimizin bugünkü inkişaf səviyyəsinə işıq saldı. Reallıq budur ki, əməkdaşlıq əlaqələrinin dinamikası artan xətt üzrə inkişaf edir. Azərbaycanı və Mərkəzi Asiya ölkələrini xalqlarımızın çoxəsrlik qardaşlıq münasibətləri bağlayır. Ortaq mədəni köklər dövlətlərarası əlaqələrin möhkəm bünövrəsini təşkil edir.
Azərbaycan və Tacikistan həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın hərtərəfli genişlənməsinə xüsusi diqqət yetirir. Cənab İlham Əliyev bu mühüm məqamı da xüsusi qeyd etdi ki, 30 ildən artıq inkişaf edən dövlətlərarası münasibətlərimiz dövründə çox möhkəm təməl yaratmağa və bu təməl üzərində dostluğumuzun möhkəm binasını qurmağa nail olmuşuq.
İki ölkə arasında diplomatik münasibətlər 1992-ci il mayın 29-da qurulub. 2007-ci ildə Azərbaycanın Tacikistanda, bir il sonra isə Tacikistanın Azərbaycanda səfirliyi fəaliyyətə başlayıb. Ölkələrimiz arasında ümumilikdə 57 sənəd, o cümlədən 2007-ci il martın 15-də “Azərbaycan Respublikası və Tacikistan Respublikası arasında dostluq və əməkdaşlıq haqqında Müqavilə” imzalanıb.
Azərbaycan-Tacikistan münasibətləri bütün sahələrdə uğurla inkişaf edir. Əlaqələrdə elm və təhsil sahəsində münasibətlər xüsusi yer tutur. 2014-cü ildə Prezident İlham Əliyevə Tacikistan Milli Universitetinin Fəxri doktoru diplomu təqdim olunub. 2018-ci il avqustun 11-də Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmona ADA Universitetinin Fəxri doktoru diploma təqdim edilib. Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti ilə Ş.Şotemur adına Tacikistan Dövlət Aqrar Universitetinin əməkdaşlığı çərçivəsində müəllim və tələbələrin mübadiləsi həyata keçirilir.
Dövlət başçısı İlham Əliyev sözügedən tədbirdəki çıxışında ikitərəfli əməkdaşlığın mühüm meyarlarından birinin qarşılıqlı ticarətin və sərmayələrin artması olduğunu xüsusi qeyd etdi.
Statistik rəqəmlərə diqqət yetirsək birgə ticarətin inkişaf dinamikasının artdığını əminliklə deyə bilərik. Belə ki, 2022-ci ildə Azərbaycanın Tacikistan ilə ticarət dövriyyəsinin həcmi 5,95 milyon dollar olub. 2023-cü ilin yanvar-fevral ayları üzrə ticarət dövriyyəsi isə 824, 59 min dollar təşkil edib. Tacikistandan Azərbaycana 4,4 milyon dollar, Azərbaycandan Tacikistana isə 1,5 milyon dollar investisiya qoyulub.
Qeyd edək ki, tərəflər əlaqələrin gələcək inkişafı üçün möhkəm təməlin yaradılmasında daim maraqlı olub və bu gün də səylər artırılır.