Heyrətamizdir, axmaqlara yer yoxdur - Rusiyalı politoloq işarə haqda danışdı
Son günlər sosial mediada trendə çevrilən “∀” işarəsi gündəm mövzulardan biridir. Bu işarənin nə məna verməsindən asılı olmayaraq, ermənilərdə qorxu yaratdığı aydındır. Maraqlıdır ki, heç bir rəsmi görüntüdə əks olunmayan element düşmən tərəfini ciddi şəkildə həyəcanlandırıb.
Rusiyalı politoloq Qriqori Trofimçuk bununla bağlı fikirlərini bildirib.
O deyir: “Azərbaycanın informasiya-siyasi meydanında qəfildən yeni bir işarə peyda oldu: baş hərfi “A” tərsinə çevrildi - ∀. Üstəlik, mərkəzi xətt küncdən kənara çıxır, sanki məktubun özünü kəsir.
Mən indi Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurmasının siyasi hissəsinə keçməyəcəyəm (∀ - “Artsaxın nəhayət bağlanan mövzusu, Qarabağ probleminin sonu deməkdir – o belə düşünür), yalnız simvol üzərində dayanacağam”.
Ekspert deyib ki, bu işarəni azərbaycanlılara kimin təklif etdiyini bilmir: “Amma onu meydana çıxarmaqla Bakı heyrətamiz peşəkarlıq nümayiş etdirdi.
O mənada ki, ölmüş SSRİ-nin xarabalıqlarındakı məmurlar prinsipcə, nə mülki, nə də hərbi simvolların mənasını başa düşmürlər. Onlar bu barədə, ümumiyyətlə, heç nə bilmirlər”.
Onun fikrincə, bu işarə sizə lazım olan hər şeyə malikdir:
“- yığcamlıq, dünyanın istənilən yerində ani oxunuş;
- aydın siyasi məna;
- kommersiya şirkətlərinin peşəkar loqolarında tez-tez istifadə olunan ilk hərf;
- “A” hərfi dünyanın bütün dillərinə daxildir.
Sadəcə, möhtəşəm. Qrafiklər tapşırığa tam uyğundur. Mən məmurları tanımıram. Xüsusi medal lazımdır”.
Trofimçuk əlavə edib ki, yalnız istinad kitablarında tapıla bilən “∀” işarəsinin digər məlum mənalarını xatırlamaq qalır: