Saakaşvilidən şok: Rusiyanın Zəngəzur planı...
Moskva Azərbaycanla Ermənistan arasında yeni hərbi münaqişənin qızışdırılmasında, regiona öz ordusunun daha çox hissəsini yerləşdirməkdə maraqlıdır.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bunu Gürcüstanın eks-prezidenti Mixail Saakaşvili “X” sosial şəbəkəsində qeyd edib.
Saakaşvili Zəngəzur dəhlizi məsələsinin fərqli şəkildə icra edilə biləcəyini deyib:
“Rusiya Azərbaycanın beynəlxalq mövqelərinə xələl gətirmək, Ermənistanda hakimiyyət çevrilişi etmək, müzakirə edilən dəhlizə öz sərhədçilərini yerləşdirmək istəyir.
Əslində, dünyada bənzər məsələnin həlli ilə bağlı daha ağrısız və müsbət nümunələr var. Onlardan biri də Moldova ilə Ukrayna arasındakı yol icrası müqaviləsidir. Mən Odessa qubernatoru olanda buradan Dunay bölgəsinə gedirdim. Magistralın qalan hissəsini əsaslı şəkildə yeniləmişəm. Moldova bu yolu icarəyə götürməklə böyük iqtisadi gəlir əldə edirdi.
Sözügedən yolla bağlı razılaşma əldə olunarsa, Azərbaycan və Ermənistan da eynisini edə bilər. Ermənistan burada çox qazanmış olar. Həmçinin əsas beynəlxalq marşrutlara çıxış, mühüm nəqliyyat və logistika məsələləri də həllini tapacaq. Beləliklə hər iki tərəf ehtimal münaqişədən qaçmış olacaq”.
25-10-2023, 11:12
Saakaşvilidən İrəvana təklif: Zəngəzur Azərbaycana icarəyə verilsin [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
18-10-2023, 13:16
Saakaşvili Paşinyana müraciət etdi: Vaxtınız azdır, dərhal Azərbaycanla... [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
9-08-2023, 09:30
Saakaşvili Prezident İlham Əliyevə və Azərbaycan xalqına təşəkkür etdi [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]