İranın da başı qarışdı, Azərbaycan istədiyini belə əldə edəcək - Xaçikyan
Əlbəttə ki, “3+3” platforması faydalı ola bilər, lakin ondan istifadə etmək üçün bu platformanın iştirakçıları ilə yaxşı münasibətlərin olması, diplomatik mövqe və rıçaqlar lazımdır.
Bunu politoloq Artur Xaçikyan deyib.
“Rusiya ilə münasibətlərin vəziyyətini hamımız bilirik, rəhbərliyimiz artıq açıq şəkildə ələ salınır. Rusiya məlum səbəblərdən bizimlə deyil, Türkiyə və Azərbaycanla qarşılıqlı anlaşma əldə etməyə çalışır. İran sərhədlərin dəyişdirilməsinə icazə verməyəcəyini deyir, lakin...
Başqa sözlə, İran yəqin ki, burada bizə hərbi yardım edə bilməyəcək, çünki onun prioritet problemi Qəzza, İsrail, Fələstindir. Yəni İran da, Rusiya da indi başqa yerdədir, onların prioritetləri başqa yerdədir”, - deyə politoloq bildirib.
Xaçikyanın sözlərinə görə, İran və Rusiya hazırda bu regionda hərbi qarşıdurma istəmirlər və buna görə də məsələləri diplomatik yolla həll etməyə çalışacaqlar.
“Azərbaycan və Türkiyə müəyyən güzəştlərə gedə bilər, yəni nəsə söz verə bilər, məsələn, deyə bilər ki, biz bu dəhlizdən birgə istifadə edə bilərik, sizin bu dəhlizdə müəyyən hüquqlarınız var və sonra bunu tədricən öz xeyirlərinə dəyişdirə bilərlər. Türklər eyni anda bir neçə masada oynamağı və istədiklərini əldə etməyi çox yaxşı bacarırlar”.
Politoloq istisna etmir ki, Türkiyə və Azərbaycan bu güzəşt əvəzində Ermənistanın hesabına Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı ekstraterritorial hüquqlar və ya digər məsələləri tələb edə bilərlər.