Sahib Məmmədovun özünəməxsus kadr oyunları… – AHİK-də nələr baş verir? [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
Sahib Məmmədovun özünəməxsus kadr oyunları… – AHİK-də nələr baş verir?
Son günlər Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (AHİK) ilə bağlı daxil olan şikayətlərin ardı-arası kəsilmir.
Bu barədə Mia.az-ın elektron poçtuna göndərilən məlumata görə, AHİK-in yeni sədri Sahib Məmmədovun qurmağa çalışdığı yalnış idarəetmə, yerində olmayan bacarıqsız kadrların cəlb olunması, 1 milyondan artıq ittifaq üzvündə qıcıq yaratmaqdadır.
Məlumata görə, belə davam edəcəyi halda, bir çox sahələr üzrə kütləvi sürətdə həmkarlar ittifaqları üzvlüyündən çıxmaq tələbləri qaçılmaz olacaqdır: “Onu da xüsusi qeyd etmək istəyirik ki, Həmkarlar İttifaqları haqqında qanuna əsasən həmkarlar üzvü olmaq könüllük prinsipi əsasında mümkündür. Yəni, ittifaqda birləşmək istəməyən şəxslər, könüllü olaraq üzvlükdən çıxa bilər və əməkhaqqısından tutulan 2 % ödəmənin dayandırılmasını tələb edə bilər”.
Məlumatda o da deyilir ki, 4 aprel 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının üzv təşkilatının konfransı keçirilib:
“Səs çoxluğu ilə Elkiyar Ziyadov Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqları Respublika Komitəsinin sədri, Adil Atakişiyev isə sədrin müavini seçilib. Elkiyar Ziyadov İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini vəzifəsində çalışıb. O, 26 oktyabr 2024-cü ildə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədrinin müşaviri vəzifəsinə təyinat alıb.
E.Ziyadov əmək fəaliyyətinə 2013-cü ildə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) başlayıb, 2018-2021-ci illərdə şirkətin Sərmayələrdə Beynəlxalq Layihələrin Kommersiya Fəaliyyətinə nəzarət şöbəsinin rəisi, 2021-2023-cü illərdə isə “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin Marketinq İdarəsinin Biznesin inkişafı şöbəsinin rəisi işləyib. Fotolarda göründüyü kimi, əvvəlki sədr Adil Atakişiyevi tələm-tələsik sədr vəzifəsindən uzaqlaşdıraraq, Elkiyar Ziyadovu sədr vəzifəsinə otuzduran Sahib Məmmədov, Konfederasiyaya üzv təşkilatları birbaşa öz nəzarətinə götürmək, bütün maliyyə və digər işləri birbaşa öz nəzarətinə götürməyə nail olur. Halbuki Elkiyar Ziyadovun mənəvi-psixoloji durumu yerində deyil.
Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən keçirilən və işçilərin kobud sürətdə əmək hüquqlarının pozulduğu bir vaxtda, mədəniyyət işçiləri kütləvi şəkildə “Həmkarlar”dan imdad dilədiyi bir zamanda, Elkiyar Ziyadov günlərlə iş yerində tapılmır. Sual olunur bəs hardadır?!
Çox gülməli və maraqlı məsələ budur ki, Elkiyar Ziyadov 50 minə yaxın mədəniyyət işçisinin əmək hüquqlarını qorumalı olduğu halda, hələ də Sahib Məmmədovun müşaviri vəzifəsində qalaraq, Kurort Turizm İnformasiya Mərkəzinin direktoru vəzifəsini yerinə yetirir. Heç kəsə sirr deyil ki, yay dövründə Konfederasiyanın milyonlarla vəsaitinin dövriyyə etdiyi tək ünvan məhz “putyovka” alveridir. Elkiyar Ziyadovu əvəzolunmaz edən bu səbəb deyil ki?!”.