Azərbaycan səhiyyə sistemində baş verən kadr dəyişiklikləri və son dövrlərdə artan narazılıqlar fonunda, TƏBİB rəhbərliyindəki dəyişikliklər yalnız idarəetmə məsələsi deyil, həm də hüquqi və ictimai məsuliyyət məsələsi kimi qiymətləndirilməlidir. Keçmiş rəhbər Vüqar Qurbanov dövründə edilən təyinatlarla bağlı ortaya çıxan suallar isə bu günədək cavabsız qalır.
23 yanvar 2026-cı il tarixində Mediatv.az redaksiyası tərəfindən 10/341 nömrəli məktubla TƏBİB-ə rəsmi informasiya sorğusu göndərilib. Sorğuda Qobustan Rayon Mərkəzi Xəstəxanası direktoru Günay Muradova barədə daxil olmuş ziddiyyətli məlumatlara aydınlıq gətirilməsi xahiş olunub. Lakin bir aya yaxın müddət keçməsinə baxmayaraq, heç bir rəsmi cavab verilməyib.
Bu isə birbaşa “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərinin pozulması kimi qiymətləndirilə bilər. Həmin qanuna görə,dövlət orqanları informasiya sorğusuna müəyyən edilmiş müddətdə cavab verməyə borcludur,cavab verməmək və ya əsassız şəkildə gecikdirmək informasiya əldə etmək hüququnun məhdudlaşdırılması hesab olunur. Beləliklə, dövlət qurumunun susqunluğu artıq sadəcə etik məsələ deyil — hüquqi məsuliyyət doğura biləcək davranışdır.
Redaksiyamıza daxil olan məlumatlarda bildirilir ki, xəstəxana rəhbərinin ləğv edilmiş Azərbaycan Beynəlxalq Universiteti məzunu olduğu və rezidentura təhsili olmadığı iddia olunur. Əgər bu məlumatlar təsdiqlənərsə, ortaya ciddi hüquqi sual çıxır,rezidentura təhsili olmayan şəxs dövlət tibb müəssisəsinə rəhbər təyin oluna bilərmi?
Sorğumuza cavab verilməməsi artıq təsadüfi görünmür.Əslində susqunluq daha çox sual yaradır.Günay Muradovanın təyinatı hansı meyarlarla aparılıb,təhsil və ixtisas sənədləri yoxlanılıbmı və xəstəxanadakı idarəetmə problemlərinə görə kim məsuliyyət daşıyır?
Bu gün cəmiyyətin gözlədiyi sadə bir şey var: qanunun işləməsi və şəffaf cavablar.
Əgər iddialar yalandırsa, bunu rəsmi sənədlərlə təkzib etmək niyə bu qədər çətindir?
Yox əgər doğrudursa, onda məsuliyyət haradadır? ( Mediatv.az)
16-12-2024, 10:42
“SAR TRADE” MMC-nin arxasında duranlar harada oturur – TƏBİB-də, yoxsa… [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]