Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti keçirilən tenderlərdə qanunlara ƏMƏL ETMİR - BU NƏDİ BELƏ?! [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
20-08-2024, 18:43
Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti keçirilən tenderlərdə qanunlara ƏMƏL ETMİR - BU NƏDİ BELƏ?!
2021,2022 və 2023-cü illər üzrə Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətində keçirilən tenderlərdə "Dövlət satınalmaları haqqında Qanunu"na əməl edilməyib.
Bununla bağlı Sonxeber.az-a Biləsuvar rayon sakini Sədrəddin Məmmədov müraciətində deyib. O bildirib ki,Tender komissiyası tenderlərdə iştirak edən müəssisələrin ixtisas uyğunluğunu əvvəlcədən müəyyənləşdiriməli idi. Lakin komissiya bu işə məhəl qoymayıb:
"Nəticədə keçən 3 ildə rayonun ərazisində görülən işlərdə xüsusən küçələrin asfaltlaşmasında və abadlaşdırma işlərində qalib podratçının maddi-texniki bazası olmadığı halda, yəni asfaltlaşmaya aid asfalt zavodu, asfalt basmaq üçün texnikası, əmək müqaviləsi bağlanılmış təcrübəli işçi qüvvəsi və səriştəsi olmadığı halda özəl müəssisələr əsassız qalib çıxarılmış və onlarla müqavilə bağlanılmışdır. Buna nümunə olaraq 2022-ci ildə ilin sonunda qalib çıxarılan müəssisə 2023-cü ilin yanvar fevral aylarında küçələrə asfalt qoymuş, nəticədə heç üstündən bir həftə keçməmiş qoyulan asfalt dağılıb məhv olmuşdur. Olunan şikayət əsasında görulən işlər mərkəzi orqanlar tərəfindən yoxlanılmış asfaltın yenidən qoyulmasını göstəriş versələr də bu işə məhəl qoyulmamışdır. Axı nə səbəbə Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti görüləcək işlər üçün tenderi ilin ortalarında yox, ilin axırında tələm-tələsik keçirir?"
Sədrəddin Məmmədovun sözlərinə görə, dövlət büdcəsinə ayrılan vəsaitdən mənimsənmə var. Hesablama Palatası Biləsuvar rayonu İcra hakimiyyəti ilə əlbir olaraq maddi maraqlarını güdüblər:
"Biləsuvar rayonunun Milli Qəhrəman Mübariz İbrahimov küçəsi, Səməd Vurğun küçəsində yolları bərbad vəziyyətdədir. Hesablama Palatasının şöbə rəisi Azim Abasov Heydər oğlu asfaltlaşmaya yoxlamaya aidiyyəti olmayan işçi göndərib. Onların dediyinə görə yoxlamalar keçirilib. Amma mən onu görməmişəm. Əgər gəlibsə, niyə məni çağırmadılar? Mən müraciətimdə bildirmişəm ki, yoxlama mənim iştirakımla keçirilsin. Hesablama Palatasının özlərinin dediyinə görə, mənim iştirakım olmadan gizli və qapalı şəkildə keçirdiyi yoxlamanı saxta və etibarsız sayıram. Cənab prezidentdən xahiş edirəm ki, rayonumuza nəzarətlə və mənim iştirakımla yoxlamalar həyata keçirilsin. Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən keçirilən tenderlərin 2021, 2022 və 2023- cü illər üzrə qanuna müvafiqliyi yoxlanılsın. Görülən işlərin, asfaltlaşmanın eni, uzunluğu və hündürlüyü, keyfiyyəti və asfaltlaşmadan qabaq asfaltın altında görülən işlər mənim iştirakımla ciddi şəkildə yoxlanılsın. Hesablama Palatasının xoşagəlməz hərəkətləri məni elə fikrə salır ki, Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti ilə əlbir olaraq hansısa maraqları güdüb. Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov, şöbə rəisi Azim Abasov, aidiyyəti üzrə dövlət qurumlarında mənim əlaqə saxlanılsa daha açıq, ətraflı izahat verməyə hazıram".
31-01-2024, 15:08
31 yanvar 2024-cü il tarixində Rayon İcra Hakimiyyətində vətəndaşların növbəti fərdi qəbulu həyata keçirilib [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]