ÇL: “Qarabağ” bu mərhələni adlasa nə qədər qazanacaq? [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
ÇL: “Qarabağ” bu mərhələni adlasa nə qədər qazanacaq?
"Qarabağ" bu gün Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinin cavab mərhələsində Zaqreb "Dinamo"su ilə qarşılaşacaq. Ağdam təmsilçisi səfərdəki ilk matçda 0:3 hesabı ilə uduzub. Qurban Qurbanovun futbolçularının ilk dəfə 36 komandanın iştirakı ilə keçiriləcək ÇL-in Liqa Mərhələsinə düşməsi üçün 4 top fərqi ilə qalib gəlməsi lazımdır.
"Qarabağ" ÇL-in Liqa Mərhələsinə düşərsə, təkcə özünün və Azərbaycanın UEFA reytinqindəki mövqeyini gücləndirməyəcək, həm də büdcəsini xeyli artırmış olacaq.
UEFA bu ilin martında 2024/25 mövsümü üçün Avropa kuboklarının mükafat fondunu təsdiq edib. Bu mövsüm UEFA-nın yeni formatda keçiriləcək 3 yarışı (Çempionlar Liqası, Avropa Liqası və Konfrans Liqası) üçün mükafat fondu artırılaraq 3,317 milyard avroya çatdırılıb. Bu məbləğin 2,467 milyard avrosu (74,38 faiz) Çempionlar Liqası və UEFA superkubokunun iştirakçılarına, 565 milyon avrosu (17,02 faiz) Avropa Liqasının, 285 milyon avrosu isə (8,60 faiz) Konfrans Liqasının iştirakçılarına ayrılıb.
"Qarabağ" da daxil olmaqla Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinə yüksələn klubların hər biri artıq 4,29 milyon avronu təmin edib. Əgər Azərbaycan çempionu bu mərhələdə qalib gəlsə, Liqa Mərhələsində iştirak edəcək digər 35 klub kimi UEFA-dan 18,62 milyon avro mükafat alacaq. Bu zaman isə "pley-off"da iştirak üçün təmin edilən 4,29 milyon avro artıq UEFA-nın büdcəsinə qayıdacaq.
ÇL-də Liqa Mərhələsində hər bir qələbəyə 2,1 milyon avro, heç-heçəyə isə 700 min avro nəzərdə tutulub. Bundan başqa, Liqa Mərhələsində yekunda 1-8-ci yeri tutan komandaların hər biri bonus olaraq 2 milyon avro, 9-16-cı yerləri tutanlar 1 milyon avro mükafat alacaq.
Bundan başqa, ÇL-in Liqa Mərhələsi üçün bu mükafatlar da nəzərdə tutulub: