Sökülən evlərə görə aşağı məbləğ ödənilir? - AÇIQLAMA
Tikinti şirkətləri söküntü ərazilərində bəzi sakinlərlə razılığa gələ bilmir. Bunun əsas səbəbi kimi təklif edilən məbləğin aşağı olması göstərilir.
Bununla bağlı bir sıra narazılıqlar sosial şəbəkələrdə paylaşılır.
Əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev “Ölkə.Az”a açıqlamasında bildirdi ki, 2016-cı ildən başlayaraq istismar müddətini bitirmiş və qəzalı vəziyyətdə olan köhnə çoxmənzilli yaşayış binalarının və mərkəzə yaxın ərazilərdə yerləşən fərdi həyət evlərindən ibarət yaşayış massivlərinin sökülməsinə start verilib: “Bu günə qədər çox sayda köhnə yaşayış binaları və fərdi həyət evləri sökülərək yeni çoxmənzilli binalarla əvəzlənib. Bəzi ərazilər isə park və iaşə obyeklərinə çevrilib. Bununla bağlı mediada vətəndaşların müxtəlif şikayətləri işıqlandırılır. Bəzi hallarda vətəndaşlar, bəzi hallarda isə tikinti şirkətləri haqlı tərəf kimi görünür. Ümumilikdə, hər hansı çoxmənzilli binanın inşa olunması üçün tikinti şirkətləri aidiyyəti bütün dövlət qurumlarından lazımi sənədləri toplayır Bu zaman sökülən 5 mərtəbəli bina üçün rəy alınır. Əgər sökülən bina və ya fərdi evlər istismar müddətini bitirmiş və qəzalıdırsa, onların sökülməsinə icazə verilir. Hazırkı vəziyyətdə sökülən yaşayış binaları rəsmi qurumlar tərəfindən qəzalı kimi qeydə alınıb”.
Ekspert deyir ki, tikinti şirkətləri həmin əraziləri sökərkən vətəndaşlara kompensasiya olaraq pul yox, tikdikləri binalardan mənzil verirlər: “Bu zaman verilmiş yeni mənzilin satış qiyməti vətəndaşın köhnə mənzilindən daha baha qiymətə olur. Bundan əlavə vətəndaşların köç və bina tikilib təhvil verilənə qədər kirayə xərcləri ödənilir”.
E.Fərzəliyevin sözlərinə görə, bəzi ərazilərdə söküntü işləri dövlət tərəfindən aparılır və bu zaman vətəndaşlara təqdim olunan pul dövlət tərəfindən təsdiqlənmiş məbləğdir: “Ərazi bazar qiyməti ilə qiymətləndirilir və qanunvericiliyə əsasən 20% daha artıq məbləğ təklif olunaraq vətəndaşlar köçürülür”.
“Tikinti şirkətləri də evlə razı olmadığı halda vətəndaşlara ödəniş edirlər. Ödənilən məbləğ şirkətin burada tikərək satacağı mənzildən nisbətən aşağı olur. Nəzərə alınmalıdır ki, tikinti şirkətləri hər hansı ərazini söküb yenidən tikərkən küllü miqdarda xərc çəkirlər. Həmin köhnə çoxmənzilli binaların sökülməsi həm də dövlət layihəsidir. Vətəndaşların qiymətlə bağlı narazılıqları olarsa, məhkəməyə müraciət edə və rəsmi qiymətləndirmə şirkətlərində qiymətləndirərək, narazılıqlarını tikinti şirkətinə bildirə bilərlər”, - deyə ekspert əlavə edib.