Əlcəzair Prezidenti Əbdülməcid Tebbune nazir Ceyhun Bayramovu qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov noyabrın 4-də Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin prezidenti Əbdülməcid Təbbun tərəfindən qəbul olunub.
"Gundelikxeber.org" xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi (XİN )məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, görüş zamanı Azərbaycan və Əlcəzair arasında dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Əlcəzair Prezidenti Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ilin noyabrında Ərəb Dövlətləri Liqasının 31-ci Zirvə toplantısında iştirak etmək məqsədilə bu ölkəyə səfəri məmnunluqla xatırlayaraq bu səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da gücləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi dialoqun dərinləşdirilməsinə, iqtisadi, təhsil və humanitar, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, turizm, elmi və texniki sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə maraq ifadə olunub.
Bu çərçivədə Azərbaycan və Əlcəzair hökumətləri arasında Ticarət, İqtisadi, Elmi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın yaradılması haqqında Sazişin imzalanması münasibətlərin inkişafında mühüm addım kimi qiymətləndirilib.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq və regional təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Ölkəmizin bir sıra beynəlxalq platformalarda sədrliyi və ev sahibliyi dövründə irəli sürülmüş təşəbbüslərin beynəlxalq münasibətlər sistemində mövqeyinin möhkəmlənməsinə xidmət etməsi təqdir olunub.
Görüş zamanı müqabil tərəf Azərbaycana qarşı təcavüzün tarixçəsi, post-münaqişə dövründə Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda dayanıqlı sülhün və sabitliyin təsis edilməsi vizionu, bərpa-quruculuq işləri barədə məlumatlandırılıb.
Görüş zamanı bir sıra digər regional və beynəlxalq məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əlcəzairə rəsmi səfəri çərçivəsində Əlcəzairin Prezidenti Əbdülməcid Tebbune tərəfindən qəbul edilib.
"Gundelikxeber.org" xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin "X" hesabında məlumat verilib.
Bildirilib ki, tərəflər Azərbaycan və Əlcəzair arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və perspektivlərini nəzərdən keçirib, yüksək səviyyəli siyasi dialoqun davam etdirilməsinin və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Müzakirələr zamanı ticarət-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, investisiya və enerji əməkdaşlığının təşviqi və iki ölkənin işgüzar icmaları arasında daha geniş qarşılıqlı əlaqələrin təşviqi məsələləri müzakirə olunub.
Hər iki tərəf bu yaxınlarda imzalanmış Azərbaycan Respublikası və Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası hökumətləri arasında ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün institusional əsas yaradacaq Ticarət, İqtisadi, Elmi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın yaradılması haqqında Sazişin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Görüş həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq da daxil olmaqla, qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparmaq üçün fürsət yaradıb.
Tərəflər Azərbaycan ilə Əlcəzair arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə qarşılıqlı sadiqliklərini bir daha təsdiqləyiblər.
Əlcəzair xarici işlər və xaricdəki milli icmalar naziri Əhməd Attaf Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovu qəbul edib.
"Gundelikxeber.org" xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin "X" hesabında paylaşım edilib.
C.Bayramov və Ə.Attaf hərtərəfli və konstruktiv ikitərəfli görüş keçirərək, iki ölkə arasındakı güclü dostluq əlaqələrini bir daha təsdiqləyiblər.
Tərəflər siyasi dialoq, energetika, ticarət, investisiyalar, təhsil və mədəniyyət daxil olmaqla geniş sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıb və əməkdaşlıq üçün yeni imkanların araşdırılmasında qarşılıqlı marağı vurğulayıblar.
Xüsusi diqqət Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı daxil olmaqla, beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində ümumi prinsiplər və qarşılıqlı dəstək əsasında koordinasiyanın gücləndirilməsinə yönəldilib.
Xatırladaq ki, C.Bayramov Əlcəzairdə səfərdədir.
13-06-2023, 10:14
Eldar Quliyev: “1993-cü ilin ortalarında Azərbaycanda mövcud olan qeyri-qanuni silahlı birləşmələr mərkəzi hakimiyyətin nüfuzunu tamamilə heçə endirmişdi və hər an hökumətin fiziki kənarlaşdırılması aktı həyata keçirilə bilərdi” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]