Ağ Evdən “etnik təmizləmə” sualına REAKSİYA
“Biz yaranmış vəziyyətlə bağlı yerlə əlaqə saxlayırıq. Amma həmişə olduğu kimi, soyqırımı və ya etnik təmizləmə qərarı düşünülmüş, sübuta əsaslanan prosesə əsaslanır. Mən bu tribunadan bu barədə konkret fikir deyə bilmərəm”.
Dövlət Departamentinin sözçüsü Metyu Miller Qarabağdan çıxan ermənilərin “etnik təmizləməyə” məruz qalması ilə bağlı sualı cavablandırarkən deyib.
Onun sözlərinə görə, Qarabağı tərk edən ermənilər Ermənistana gedib.
“Hazırda bilmirik ki, onların neçə faizi həmişəlik Ermənistanda qalmağı planlaşdırır, onların neçə faizi şərtlər imkan versə, geri qayıtmaq istəyə bilər. Azərbaycan onların yaşaması üçün təhlükəsizliyinə təminat verib”, - o qeyd edib.
Miller BMT-nin Qarabağdakı missiyasını alqışlayıb: “Biz müttəfiqlərimiz və tərəfdaşlarımızla daha uzunmüddətli missiyanın necə olması barədə işləməyə davam edirik”.
Sülh sazişinin perspektivlərindən danışan Miller bildirib ki, Ermənistan və Azərbaycanı bütün məsələləri həll etmək üçün sülh danışıqlarına qayıtmağa çağırırlar.
Ağ Evdən Tehrana xəbərdarlıq - ABŞ Körfəzə F-16 və F-35-lər göndərdi [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]