Azərbaycanda torpağın məqsədli təyinatının dəyişdirilməsi üçün əsaslar müəyyənləşib
Azərbaycanda torpaqların məqsədli təyinatının dəyişdirilməsi üçün 2 əsas müəyyən edilib.
Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Torpaqların kateqoriyalara aid edilməsi və onların bir kateqoriyadan digərinə keçirilməsi Qaydaları”da öz əksini tapıb.
Həmin əsaslar aşağıdakılardır:
- ərazi planlaşdırılması ilə bağlı hallar;
- torpaqların münbitlik göstəriciləri, əkinəyararlılıq vəziyyəti, meliorasiya və irriqasiya sistemlərinin mövcudluğu nəzərə alınmaqla və kənd təsərrüfatı yerlərindən daha səmərəli istifadə edilməsi üçün torpağın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına zəmin yaratmaqla, torpaqlardan məqsədli təyinatına uyğun istifadə istiqamətinin dəyişdirilməsi zərurəti ilə bağlı yaranan hallar (əkin dövriyyəsi və çoxillik əkmələr).
1-07-2024, 08:08
Azərbaycanda sərnişin avtobuslarına rəng tələbi ilə bağlı qayda qüvvəyə minib [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
3-06-2024, 15:03
Azərbaycanda məqsədli nikahla bağlı yeni qanun layihəsi hazırlanır [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
14-12-2023, 14:00
Əsirlərin dəyişdirilməsi razılığı necə əldə olunub? - Xandanyan açıqladı [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
31-10-2023, 14:17
Qərbi Azərbaycanda yer adlarının dəyişdirilməsi ilə bağlı beynəlxalq simpoziumun keçirilməsi təklif olunur [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]