"Bu cavabın qarşısında mən nə etməliyəm?" - GİLEY
Gəncə şəhəri, Turan küçəsi 106 ünvanında yaşayan Hüseynov İsmayıl Əli oğlu tərəfindən Hurriyyet.az saytının redaksiyasına şikayət məktubu daxil olub. Şikayətçi iddia edir ki, məhkəmə xeyrinə qərar çıxarsa da, icra olunumur:
“Mən, Hüseynov İsmayıl Əli oğlu, yazaraq sizdən xahiş edirəm ki, problemimi işıqlandırasınız.
3 övladım var, yaşadığım ev atamdan bizə miras qalıb. Ev və torpaq sahəsi cəmi 530 kv.metrdir. Tikili sahə isə 92.3 kv.metrdir.
Atam sağlığında bacım Hüseynova Esmira və qardaşım Hüseynov Şairə vəsiyyətnamə verib. Atam öldükdən sonra notarial qaydada mənə 1/8 pay düşdü.
Aramızdak ev söhbətinə görə, bacı və qardaşlarımla narazılıq var idi. Bunlar birləşib, öz haqlarını digər bacım Hüseynova Esmiraya verdilər. Hazırda isə, qarşı tərəf mənim evdə yaşamağıma imkan vermir.
11 ildən artıqdır ki, həyətdə çadır qurub, yoldaşımla orada yaşayırıq. Onlar məni “ləyaqətsiz vərəsə” etmək istəsələr də, bu, mümkün olmadı. Kompensasiya ilə əlaqəli iddiaları da təmin edilmədi.
2016-cı ildə yoldaşımın adına bankdan 2000 dollar pul götürüb, atamın razılığı ilə həyətin künc hissəsində yarımtikili tikdirdim. Atamın vəfatından sonra isə Esmira (bacım) tikintini başa çatdırmağıma imkan vermədi.
Məhkəmə prosesi zamanı da yenə haqsızlıqla üzləşdim.
Deməli, məhkəmə eksperti Səidov Elmar mənə düşən payın mümkünsüz olduğunu qeyd etdi. Bu cavab mənə şübhəli gəldi. Onun dedikləri mümkün deyildi. Bu ev ata yurdudur və hər bir övlad arasında bölünməlidir.
Məsləhətləşdiyim vəkillərin dediyinə görə, bu iddianı bir daha qaldıra bilmərəm. Nə edəcəyimi, kimdən kömək istəyəcəyimi bilmirəm.
Sonradan 92.3 kv.m evə köçürülmə və istifadə hüquqlarımın müəyyən edilməsi iddiası ilə məhkəməyə müraciət etdim. Məhkəmə işə baxdı və qərar qəbul etdi.
Qətnamədə deyilir ki, iddia təmin edilsin, Hüseynov İsmayıl Turan küçəsi 106 N ünvanında yerləşən fərdi yaşayış evinə köçürülsün və istifadə qaydaları müəyyən edilsin.
Məhkəmə qərarlarının icra idarəsindən mənə yazılı halda məktub gəldi. İcraçı Səməd İsmayılovun icraata başlaması haqqında yazı idi. Təklif olunurdu ki, borclu Hüseynova Esmira Əli qızı 10 gün müddətində icranı könüllü təmin etsin. İcra könüllü təmin edilmədikdə, borclu barəsində məcburi icra tədbirləri görülsün. İcra hərəkətlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı xərclər və icra ödənişləri borcludan tutulsun. İcra sənədinin icrasının təmin edilməsi üçün borclunun əmlakı siyahıya alınsın və həmin əmlakın üzərinə həbs qoyulsun.
Mən icraçı Səməd İsmayılovun qəbulunda oldum. O, mənə dedi ki, arxayın get, səni otağın girişində yerləşdirəcəm. Qarşı tərəf mənə “icra ilə necə danışmaq lazımdır, yaxşı bilirəm” dedi. Sonra icraçı ilə görüşüb nə danışdılar bilmirəm, bir neçə gün sonra Səməd İsmayılov bizə gəldi və akt yazdı. Mən onun sözünə arxayın olub akta imza atdım.
Evdə bəzi otaqları gözdən keçirib, 3 tərəfdən aynayla bağlı 10 kv.m-lik mətbəxin yarısını, yəni 5 kv.m yeri göstərib, “plastiklə bağla və burada yaşa”, - dedi. Amma kommunal haqqında heç nə demədi. Onu da qeyd etdi ki, bu yerdə ancaq sən yaşaya bilərsən, yoldaşın yox.
Mən Məhkəmə qərarlarının icra idarəsinin rəisi Ələmdar İbrahimovun qəbulunda gözləyərkən, məndən qabaq Səməd İsmayılov onun otağına girdi, 3-4 dəqiqədən sonra çıxıb getdi. Ələmdar İbrahimov məni qəbul etdi və dedi ki, biz səni darvazadan içəri salmalıyıq, qalan şeyləri özünüz həll edin. Bu cavabın qarşısında mən nə etməliyəm? Belə haqsızlığın qarşısında acız qalmışam. Əlimdə məhkəmənin qərarı olsa da, icraçı ayrılan 11.5 kv.m yaşayış sahəsini alıb vermir. Az yaşım yoxdur, bu yaşdan sonra harda yaşamalıyam? Belə qərar olar ki, özün yaşa, yoldaşın yox?!
Mən Azərbaycan Respublikasının səlahiyyətli şəxslərindən problemimlə bağlı kömək istəyirəm”.
P.S. Hazırda vətəndaşların ən çox narazı olduğu qurumlardan biri Ədliyyə Nazirliyidir. İşlədiyimiz şikayətlərə əsasən deyə bilərik ki, bəzi icra nümayəndələrinin dediyi “mənə heç kəs heç nə edə bilməz” ifadəsi həqiqətdir. “İcra” dedik, hazırda məhkəmə qərarını icra edəcək şəxs yada düşür. Lakin hazırda vəziyyət tam əksinədir. İcraçı işlə tanış olur, hansı tərəf onun üzünə yaxşı baxırsa, problemi o yöndə həll edir və yaxud da çalışır.
Redaksiyadan:Yazıda adı qeyd olunan şəxslərin mövqeyini dərc etməyə hazırıq.
10-09-2024, 13:47
Məhkəmə ata evində yaşamaq hüququ verdi, qərar icra olunmur - ŞİKAYƏT [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
18-07-2024, 20:32
“Bəzi məmurlar ərizə və şikayətlərimə baxmır” - Şəhid ailəsinin üzvü “üsyan edir” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]