İlqar Məhərrəmovun dostluq etdiyi “Dostluq H-EL” MMC-nin arxasında kimlər durur -İLGİNC FAKTLAR
Oktyabrın əvvəllərində “Antiinhisar Ağentliyi Goranboy Suvarma İdarəsinin şişirtdiyi qiymətlərə bəs niyə göz yumub” sərlövhəli məqalə dərc etmişdik
Həmin məqalədə Goranboy Suvarma Sistemləri İdarəsinin Satınalma Komissiyası “Dövlət Satınalmaları Haqqında” Qanununun tələblərini kobud şəkildə pozaraq, 3 pilləli Səfikürd nasos stansiyasının 1-ci pilləsində (D=1020x10mm,L=9.0 km) boru xəttinin təmiri işlərinin satın alınması üzrə 309.997,2 manat məbləğində “Dostluq H-EL” MMC ilə satınalma müqaviləsi bağlamasından bəhs edilirdi.
Qeyd edək ki, Goranboy Suvarma Sistemləri İdarəsinin 08.10.2024-cü ildə “Dostluq H-EL” MMC ilə 3 pilləli Səfikürd nasos stansiyasının 1-ci pilləsində (D=1020x10mm,L=9.0 km) boru xəttinin təmiri işlərinin satın alınması üzrə 309.997,2 manat məbləğində bağladığı satınalma müqaviləsində qanun pozuntuları olduğunu açıqlamışdıq.
Sözügedən “Dostluq H-EL” (VÖEN: 2007644391) MMC Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsində 10.10.2022-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. Nizamnamə kapitalı 50 manatdır. Hüquqi ünvanı BAKI ŞƏHƏRİ XƏTAİ RAYONU, ZIĞ ŞOSSESİ, ev 4, BLUE OFFİCE, MƏRT. 5, qanuni təmsilçisi isə Babayev Mehti Nadır oğludur. Məqalə dərc olunanda MMC-nin dövlətə 120 597. 28 manat ödənilməmiş vergi borcu olduğunun yazmışdıq. Hazırkı günə MMC-nin vergi borcu qismən ödən ilib və 113 380 manat təşkil edir.
Eyni zamanda internet üzərindən araşdırma apardıqda bu il “Azərenerji” ATSC “Elektrik Stansiyalarında istifadə olunacaq müxtəlif energetik yağların satın alınması (elektrik stansiyaların mühərriklərində mövcud olan energetik yağlara istehsalçının tələbinə və avadanlıqların istismar qaydalarına uyğun olaraq eyni markalı yağların əlavə edilməsi və yenilərinin tədarük olunması)”üçün “Dostluq H-EL” MMC -yə 2 979 522 manat ödəməli olacağından bəhs edilir.
Bu günlərdə redaksiyamızın elektron poçtuna “Dostluq H-EL” MMC ilə bağlı şikayət mktubu daxil olub. Şikayət məktubunda deyilir: “Oktyabrın 10-da derc etdiyiniz xəbərdə adı çəkilən “Dostluq H-EL” şirkəti ilə bağlı bizim də narazılığımız var. Xəbərdə adı hallanan Mehdi Babayev əslində aysberqin görünən tərəfidir. Bütün işləri demek olar şirkətin əvvəlki qanuni təmsilçisi Şərifov Elçin Fərman oğlu idarə edir. Artıq 2 ildən çoxdur ki bu şirkət bir çox işçinin əmək haqlarını ödəmir, 100 min manatdan artıq vergi borcu olduğu halda tenderlərə qatılır ve ‘udur’. Öz pulunu istəyən işçilərə isə Şərifov tərəfindən hədə-qorxu gəlinir. Bu MMC ilə bağlı dəfələrlə şikayet edilib. Ancaq hələ də maaşını ala bilməyən işçilər var. Xahiş edirik bu məsələni işıqlandırasız. Biz bildiyimiz qədər şirkətin əsl sahibi Şərifov Elçinin yaxın dostu ehtiyatda olan generaldı.Hansı ki Elçin Şərifov ona arxayın olub istədyini edir”.
Şikayətdən də göründüyü kimi “Dostluq H-EL” MMC dövlət sifarişini yerinə yetirə bilmir, işçilərin əmək haqqını kəsir. Goranboy Suvarma Sistemləri İdarəsinin rəisi İlqar Məhərrəmov da belə bir şirkətlə dostluq edərək dəyəri yüz minlərlə ölçülən satınalma müqaviləsi bağlayıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında 17.11.2023-0cü il tarixli fərmanı ilə Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin çevrilmə formasında yenidən təşkili yolu ilə Regional Su Meliorasiya Xidməti, Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidməti yaradılıb.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılovun əmri ilə 26.06.2024-cü ildən Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyəti sədrinin müavini olmuş Rafiq Aslanov Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin rəisi rəisi təyin edilib.
Qeyd edək ki, Goranboy Suvarma Sistemləri İdarəsinin rəisi olmuş, “Dostluq H-EL” və digər bir çox MMC ilə şübhəli satınalma müqaviləsi bağlamış İlqar Məhərrəmovun vəzifəsi bu günlərdə böyüdülüb .Bundan sonra o təkcə Goranboyun deyil ətraf rayonlara da nəzarət edəcək. Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov İlqar Məhərrəmovu yeni yaradılan Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin 10 saylı Gəncə-Daşkəsən Regional Bölməsinə rəis təyin edib.
Qeyd edək ki, üzü Göygöl Suvarma Sistemləri İdarəsindən tutmuş, Goranboy Suvarma Sistemləri İdarəsinə qədər haqında heç də yaxşı rəy formalaşmayan, adı kifayət qədər qalmaqallarda və digər xoş olmayan əməllərdə hallanan İlqar Məhərrəmov hansı xidmətlərinə görə daha yüksək vəzifəyə layiq görülüb, anlaşılan deyil.(aktualinfo.org)
23-12-2023, 10:33
Qax Suvarma Sistemləri İdarəsində NƏ BAŞ VERİR - Rəis “otkat” alır - İDDİA [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]