Heç Qarabağ fatehləri olan generallar belə yerimir... - "Səxavətli" nazirin başsağlığı xəsisliyi...
Azərbaycan fövqəladə hallar yaşanan ölkə olmasa da, burada Fövqəladə Hallar Nazirliyi var. 2006-ci ildə yaradılan nazirlik fəaliyyətə başlayandan hər dəfə bir "fövqəladə hal" baş verir. Sonuncu belə "fövqəlhadisə" Bakının Sabunçu rayonundakı tuneldə oldu - yağış suları doldu və çörəkpaylayan iki gənc boğulub həlak oldular. Ancaq FHN xilasediciləri günyarım sonra onların cəsədlərini aşkarlaya bildilər. Daha bunun harası Fövqəladə Hallar Nazirliyi oldu? Məsələn, hazırda İspaniyada qasırğanın gətirdiyi daşqınlar nəticəsində yaşanan fəlakətə, ölənlərə baxırsan, bir də Bakıya düşən "normadan artıq" yağış nəticəsində yaranmış mənzərəyə - tunellərə, keçidlərə, küçə və prospektlərə, ən nəhayət, adi bir yağışla dolmuş tuneldə iki nəfərin xilas edilməməsinə... Hansıdır fəlakət? Hansını fövqəladə hadisə adlandırmaq düzgün olardı? Keçmiş deputat Etibar Hüseynovun sözü olmasın, "fövqəlnazir" Kəmaləddin Heydərov genələ-genələ gəzir, heç Qarabağ fatehləri olan generallar belə yerimir, amma onun nazirliyi iki kasıb gənci tuneldən çıxara bilmir. Üstəlik, cəmiyyətdə belə şayiə yayıblar ki, guya həlak olanlar - Şirinov Elnur və Abbasov Köçəri özləri tuneldən çıxmaqdan imtina ediblər. Bəs, FHN xilasediciləri niyə onları çıxmağa məcbur etməyiblər? Necə ki, kimsə intihara cəhd edəndə onu fikrindən daşınmağa və əməliyyat keçirib özünü atmaq istədiyi hündürlükdən aşağı endirməyə nail olurlar, eləcə də tunelin yağış suları ilə dolmağa başladığını görən "fövqəlnazir"in əməkdaşları hər iki şəxsi oradan çıxmağa zorla məcbur etməliydilər. Biz xilasedicilərimizin də əməyini yerə vurmuruq, onların Azadlıq prospektində bina yananda, müxtəlif yanğın hadisələrində necə fədakar olduqlarını görmüşük, lakin yağışa görə iki nəfərin boğulmasına FHN-nin belə reaksiyası artıq ciddi bir məsuliyyətsizlik faktıdır.