Bakı “stəkandakı fırtına”nı necə yatırtdı - İranlı generalların gəlişi və...
Ötən həftənin əsas hadisəsi İran ordusu generallarının Bakıya səfəri olub. Səfərin məqsədi Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi ilə İran Ordusunun Baş Qərargahı arasında hərbi sahədə əməkdaşlıq üzrə “Birgə Komissiya”nın 3-cü iclasında iştirak etmək olsa da, generalların Bakıya gəlişi indiki gərgin mərhələ bir çox müzakirələrə səbəb olub.
Bununla bağlı rusdilli "Кавбюро" teleqram kanalı analitik məqalə yazıb.
Sentyabrın 9-da keçirilən görüşdə hərbi sahədə əməkdaşlığın bir sıra istiqamətləri üzrə əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı yenidən fikir mübadiləsi aparılıb. Daha sonra İslam Respublikası Silahlı Qüvvələrinin rəisi general-mayor Məhəmməd Əhədinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakıda yerləşən “Hərbi qənimətlər” parkına gələrək Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanın düşməndən götürdüyü texnika ilə tanış olub. Hərbçilər açıq səma altında parkda nümayiş etdirilən odlu silahlar, ağır texnika, raket komplekslərə baxıblar, müxtəlif xatirə şəkilləri çəkdiriblər.
Rəsmi məlumatda Birgə Komissiyanın iclasında həyata keçirilən tədbirlərin yüksək qiymətləndirildiyi qeyd edilir, ölkələrimiz arasında ikitərəfli, regional və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı zəmin olduğu vurğulanır. Nəticədə görüşün yekun protokolu imzalanıb.
Məlum olduğu kimi, son günlər Azərbaycan və Ermənistan arasında hərbi əməliyyatlar barədə xəbərlər fonunda İranla Azərbaycan arasında münasibətlərdə gərginlik yaranıb. İran mediası Tehranın Ermənistanla sərhədlərlə bağlı bəyanatlarının “qırmızı xəttini” vurğulayır. Hətta xəbərlər var idi ki, Tehran Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan vasitəsilə Bakıya Ermənistanla sərhədin "qırmızı xətt" olduğunu və İranın Azərbaycanla sərhəddə ordu topladığı barədə xəbərdarlıq göndərib.
Lakin mediada yaranan bu gərginlik fonunda iki generalın (Baş Qərargahın nümayəndəsi briqada generalı Əmir Əhədi və müdafiə nazirinin müavini briqada generalı Seyyid Mehdi Fərahi) Bakıya göndərilməsi ötən danışıqların müsbət ab-havası bunun əksini göstərirdi.
"Aydındır ki, Bakıya xüsusi tapşırıqla gələn iranlı generallar Ermənistanla sərhəddə mövcud vəziyyət və fəaliyyətlə bağlı söhbət aparıblar, lakin görüşdən sonra iranlı generalların gəzinti və xoş söhbəti danışıqların bu istiqamətdə aparıldığını göstərir. Maraqlıdır ki, Müdafiə Nazirliyində keçirilən görüşdə iştirak edən İranın Azərbaycandakı səfiri Seyid Abbas Musəvi "X" platformasında “Çay stəkanında fırtına!” sözləri ilə yazı paylaşıb. Görünür, səfir son günlər Azərbaycan ətrafında yaranmış süni gərginliyə diqqət çəkmək və münasibətlərin qaydasında olduğunu demək istəyib. Bunu İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Nasir Kənani keçirdiyi mətbuat konfransında təkrarlayıb. Kənani bəyan edib ki, "Qarabağ Azərbaycan Respublikasının bir hissəsidir və bu regionun sakinlərinin hüquqları və təhlükəsizliyi konkret çərçivələr çərçivəsində müəyyən edilməli və təmin edilməlidir. Bu bizim aydın mövqeyimizdir. Biz hər zaman ərazi bütövlüyünə və ərazi bütövlüyünə hörmətin vacibliyini vurğulayırıq. ölkələrin milli suverenliyi və gərginlik yaradan hər hansı hərəkətlərdən çəkinməsi”. Təbii ki, bundan sonra o, İranın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin dəyişdirilməsinin əleyhinə olduğunu da vurğulayıb", - məqalədə qeyd edilir.
Görünür, Bakı xarici, o cümlədən erməni mediasının mümkün Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsi zamanı İranın Azərbaycana qarşı Ermənistanı dəstəkləyəcəyi ilə bağlı əsas arqumentini əlindən alıb.
Bu arada İran mediası Azərbaycanla sərhəddə hər hansı hərbi qüvvənin toplanması ilə bağlı məlumatı təkzib edib.
Samir Mirzə (Miri)