Parisin “cavab addımı” əhəmiyyətsizdir - HƏQİQƏTƏN DƏ...
Fransa-Azərbaycan münasibətləri hazırda özünün ən böhranlı dövrünü yaşayır. Avropanın və Cənubi Qafqazın iki aparıcı dövləti arasında siyasi-diplomatik gərginlik davam edir. Bunun da birbaşa günahkarı məhz Fransadır. Azərbaycanın iki fransız diplomatı "arzuolunmayan şəxs" (“persona-non-grata”) elan etməsindən sonra, Fransanın da “güzgü cavabı” prinsipi ilə iki Azərbaycan diplomatının ölkəni tərk etməsini tələb etməsi rəsmi Parisin Azərbaycana qarşı murdar siyasətinin nəticələrini ört-basdır etmək cəhdidir. Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin (DTX) keçirdiyi uğurlu əməliyyatlar nəticəsində fransız xəfiyyə-agentura şəbəkəsinin aşkarlanması Makron Fransasının iç üzünü açdı. Bu hadisə Fransanı bütün dünyada rəzil edib. Ona görə də Fransa hökuməti xüsusi tələskənliklə Azərbaycan səfirliyinin iki əməkdaşını “persona non grata” elan etmək qərarına gəlib.
Azərbaycan Həmrəylik Komitəsinin sədri Əlisahib Hüseynov "Sherg.az"a deyib ki, Fransa bu addımı atmaqla özünün zədələnmiş imicini az da olsa düzəltməyə çalışır:
"Lakin əsl həqiqətdə isə Fransanın iki diplomatımızı ölkədən çıxarmaq qərarı onun çarəsizliyini və zəifliyini göstərir. Eyni zamanda ortada saxtakarlıq faktı da var. Fransanın “cavab addımı” əsl saxtakarlıq nümunəsidir. Çünki bu ölkə iki diplomatımızın “arzuolunmaz şəxs” elan edilməsini casusluqda ittiham olunan iki fransalı diplomatın ölkəmizdən qovulmasına “cavab addımı” kimi atdığını bəyan edib. Lakin bu, ağ yalandır. Fransa tərəfinin bizim diplomatlarımızı casusluqda günahlandırmaq üçün heç bir sübutu yoxdur. Çünki fransalı diplomatların qeyri-qanuni surətdə casusluq fəaliyyəti göstərməsindən fərqli olaraq Azərbaycan səfirliyinin əməkdaşları casus kimi yox, əsl peşəkar diplomat fəaliyyəti ilə məşğuldur. Fransalı diplomatların casusluq fəaliyyəti isə artıq beynəlxalq səviyyədə ifşa olunub, sübuta yetirilib. Ona görə də Fransanın “cavab addımı” gözdən pərdə asmağa xidmət edir. Makron hökuməti Azərbaycana qarşı məntiqsiz və məkrli addımları ilə özünü təmizə çıxarmağa çalışır. Lakin Fransa tərəfinin bu addımları onu daha da nüfuzdan salır. Anti-Azərbaycan mövqeyindən çıxış etmək Fransaya ağır zərbə vuracaq".