Paşinyan Putinin qəzəbindən niyə qorxdu: İrəvan Qərbin “Zelenski planı”nı son anda pozdu
Rəsmi İrəvan Kremlin səbrinin tükənəcəyi təqdirdə, Ermənistanı hansı fəlakətlərin gözlədiyini bilir, ona görə də, baş nazir Nikol Paşinyanın Qərbdəki kuratorlarına Münhendə verdiyi sözü tutmağa cəsarəti çatmadı... Erməni baş nazir Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin İrəvan səfərindən imtina etməklə, Qərbin Rusiyaya növbəti siyasi zərbə niyyətini boşa çıxartdı və indi üzləşəcəyi qaçılmaz “qulaqburma”sına hazırlaşmalı olacaq...
ABŞ və Qərbin Cənubi Qafqaz üzərində qurduğu daha bir önəmli plan islasa uğradı. Rəsmi İrəvan son anda geri çəkildi. Paşinyan hakimiyyətinin Qərb siyasi dairələri tərəfindən hazırlanmış planın reallaşdırılmasına cəsarəti çatmadı. Bu isə o deməkdir ki, rəsmi İrəvan ardıcıl davranmaq qabiliyyətindən uzaqdır. Və bu baxımdan, Paşinyan hakimiyyətinə istinadla qurulan hər hansı geopolitik oyunun sona çatmadan pozulma ehtimalı tamamilə realdır.
Məsələ ondadır ki, ABŞ və Qərb Paşinyan hakimiyyətinə Ermənistanın Rusiyadan uzaqlaşdırılması ilə bağlı qəti təlimat verib. Bu barədə yayılan məlumatlara görə, son vaxtlar ABŞ və Qərbin rəsmi İrəvana yönəlik “Rusiyadan uzaqlaşma istiqamətində konkret və radikal addımlar at” tələbi artıq daha israrlı xarakter daşıyır. Və Münhen Təhlükəsizlik Konfransında baş nazir Nikol Paşinyan bu barədə sərt əmrlə üzləşib.
Maraqlıdır ki, baş nazir Nikol Paşinyan bu əmrin icrasına özünün sonuncu Fransa səfəri zamanı başlayıb. Belə ki, Parisdə verdiyi bəyanatlarda “Ermənistan Ukrayna savaşında Rusiyanın muttəfiqi deyil”, “Ermənistan KTMT-da fəaliyyətini dondurub” və s. bu kimi məqamları ön plana çəkib. Qərbdə və Rusiyada erməni baş nazirin bu açıqlamaları rəsmi İrəvanın xarici siyasət vektorunu tamamilə əks istiqamətdə dəyişməsi kimi qəbul olunurdu. Və Qərb siyasi dairələri baş nazir Nikol Paşinyanın Ermənistanı Rusiyadan uzaqlaşdırmaq siyasətinin geriyədönməz xarakter alması üçün xüsusi siyasi manevr də planlaşdırmışdı.
Erməni mənbələrdən sızan məlumatlara görə, Qərb Rusiya ilə müharibə vəziyyətində olan Ukraynanın prezidenti Volodimir Zelenskini Ermənistana rəsmi səfərə göndərmək niyyətindəydi. Bu plana görə, Ukrayna prezidentinin İrəvan səfəri Ermənistanın Rusiyadan qopmasının rəsmən elan edilməsi anlamı daşımalıydı. Və bu plan barədə baş nazir Nikol Paşinyana məhz Münhendə qəti tapşırıqlar verilmişdi.
Ancaq nə qədər qəribə də olsa, Qərbin bu planı baş tutmayıb. Çünki rəsmi İrəvan Rusiyanın qəzəbindən qorxaraq, son anda prezident Volodimir Zelenskinin Ermənistan səfərindən imtina edib. İndi erməni baş nazirə yaxın media qurumları Paşinyan hakimiyyətinin qorxaqlığını ört-basdır etmək üçün bu məsələni Azərbaycanla əlaqələndirməyə çalışırlar. Guya prezident V.Zelenskinin səfəri regional xarakter daşıyırmış və rəsmi Bakı bundan imtina etdiyi üçün Ukrayna liderinin Ermənistana gəlişi də əhəmiyyətini itirib. Və bu, yalnız “erməni zəkası” uydura biləcəyi yalanlar kateqoriyasına daxildir.
Birincisi, prezident V.Zelenski Cənubi Qafqazda sülh prosesinin və ya hər hansı başqa geopolitik fəaliyyətin iştirakçısı deyil ki, onun bağlı regional səfərlər planlaşdırsın. İkincisi, Azərbaycan və Ermənistan düşmən dövlətlərdir, bu ölkələrə tərəfdaş dövlətlərin liderlərinin səfərləri ortaq prinsiplər əsasında planlaşdırmır. Əgər, rəsmi Bakı prezident V.Zelenskinin səfərində maraqlı olsaydi, bu, Ermənistanın iştirakı olmadan baş tutardı. Eyni zamanda, əgər, Ukrayna prezidenti İrəvana səfər edəcəksə, bunun Azərbaycana heç bir aidiyyatı ola bilməz. Yəni, prezident V.Zelenskinin İrəvana səfər etməsi üçün onun mütləq həm də Bakıya gəlməsinə heç bir ehtiyac yoxdur.
Göründüyü kimi, Paşinyan hakimiyyətinə yaxın media qurumları olduqca absurd və məntiqsiz iddialarla rəsmi İrəvanın Rusiyadan qorxaraq, son anda Ukrayna prezidentini Ermənistanda qəbul etməyə cəsarətinin çatmadığını gizlətməyə çalışırlar. Halbuki, erməni mənbələri hələ Münhen Konfransından dərhal sonra bu barədə tamamilə fərqli məlumatlar yaymışdılar. Həmin məlumtlarda bildirilirdi ki, Qərbin Ermənistan üzrə kuratorları baş nazir Nikol Paşinyana mart ayının 4-də prezident V.Zelenskini İrəvanda qəbul etmək barədə tapşırıq veriblər.
Erməni baş nazir isə Rusiyanın qəzəbini əsas gətirərək, prezident V.Zelenskinin İrəvana səfərinə regional görüntü verilməsini xahiş edib. Yəni, baş nazir Nikol Paşinyan Qərbin kuratorlarından Ukrayna prezidentinin İrəvanla yanaşı, Bakıya da səfər etməsinin təşkilini istəyib. Cavabındasa, “biz bu barədə düşünəcəyik” reaksiyası ilə üzləşib. Və nəticədə Ukrayna prezidentinin Bakıya səfərini təşkil edə bilməyiblər.
Məsələ ondadır ki, Azərbaycan Ermənistandan fərqli olaraq, Qərb siyasi dairələrinin geopolitik oyunlarında iştirak etmir. Rəsmi Bakı müstəqil regional və xarici siyasət yürüdür, Qərbin deyil, Azərbaycanın maraqlarını üstün tutur. Üstəlik, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev və Ukrayna lideri Volodimir Zelenski arasında Münhendə görüş olduğundan, onun belə qısa müddətdə Bakıya səfəri üçün də elə bir ciddi səbəb ola bilməzdi. Yəni, Qərb siyasi dairələri Azərbaycan üzərindən hansısa geopolitik oyunlar qurmaq şansına sahib deyil. Və əgər, Ukrayna prezidenti Azərbaycana səfər edəcəksə, bu, Qərbin istəyi, yaxud maraqları çərçivəsində deyil, məhz rəsmi Bakının müəyyən edəcəyi vaxtda baş tuta bilər.
Ancaq Paşinyan hakimiyyəti istəyirsə, Ukrayna-Ermənistan münasibətləri çərçivəsində prezident V.Zelenskinin İrəvana səfərini ikitərfli təmaslarla elə indi də reallaşdırmaqda sərbəstdir. Halbuki, belə anlaşılır ki, rəsmi İrəvanın sərbəstliyi və müstəqilliyi sadəcə, formal xarakter daşıyır. Paşinyan hakimiyyəti Rusiyaya qarşı ittihamlar irəli sürsə də, əslində, Kremli qıcıqlandıra biləcək konkret addımların atılmasından da ciddi şəkildə qorxur.
Paşinyan hakimiyyəti Kremlin qəzəblənəcəyi təqdirdə, Ermənistanı hansı fəlakətlərin gözləyə biləcəyini bilir. Bu səbəbdən də, Paşinyan hakimiyyəti Münhendə Qərbdəki kuratorlarına verdiyi sözü tuta bilmədi. Erməni baş nazir prezident V.Zelenskinin İrəvan səfərindən son anda imtina etməklə, onların Rusiyaya növbəti siyasi zərbə vurmaq üçün qurduqları geopolitik planı pozmaq məcburiyyətində qaldı. Və yəqin ki, indi Paşinyan hakimiyyəti narazı Qərbin “qulaqburma”sına da hazırlaşmalı olacaq.(Yeni Müsavat)