SOCAR-da VƏZİFƏ STANDARTI MÜƏMMASI... - BU NƏDİ BELƏ? [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
SOCAR-da VƏZİFƏ STANDARTI MÜƏMMASI... - BU NƏDİ BELƏ?
"SOCAR Azneft İB Neft Daşlarindan Kərimov Rac yazır... düşünür və ümid edir ki, bəlkə sahə üzrə aidiyyətli bir mütəxəsis tapılıb onun suallarına cavab verə bilər?" "Dia-az" xəbər verir ki, bunu öz sosial şəbəkə hesabında Neftçilərin Hüquqlarının Müdafiəsi Təşkilatının (NHMT) sədri Mirvari Qəhrəmanlı qeyd edib.
O daha sonra bunları əlavə edib: "Azneft İB- hörmətli məsul şəxslərindən artıq dərəcədə xahiş edirəm, məni 5-ci dərəcəli neft qaz çıxarma operatorunun vəzifə standartı ilə taniş edilməyimə köməklik etsinlər! Bax, bu gün xahis etmişəm mənə idarədən göndəriblər. Bu standartı da SOCAR Bas Ofisində tanimirlar deyirlər bu köhnədir. Bu köhnədir təzəni də axtariram tapa bilmirəm, yaxsi bəs mən nə edim? Köhnə dedikləri standartin karyera yüksəlişi imkanlari bölməsində qeyd olunur ki, 12-ci dərəcəli neft qaz çixarma ustasi olmaq üçün qeyri-ixtisas təhsili ilə 5 il istehsalatda iş staji, orta ixtisas təhsili ilə istehsalatda 3 il iş staji, bakalavr təhsili ilə istehsalatda 1 il iş staji tələb olunur.
Şəkildə qeyd etmisəm.
Digər bir SOCAR cavabinda qeyd olunur ki: SOCAR-da 8-11-ci dərəcəli usta vəzifələri üzrə minimal iş təcrübəsi kvalifikasiya tələbləri SOCAR -ın 20 may 2022-ci il tarixli SOCAR221000030300070020B00294 nömrəli əmri ilə “Müvafiq ixtisas sahəsi üzrə ali təhsili olduqda 1 il, orta ixtisas təhsili olduqda 3 il, ali və ya orta ixtisas təhsili müvafiq ixtisas sahəsi üzrə olmadıqda 5 il müvafiq sahə üzrə iş təcrübəsi” kimi təsdiq edilmişdir.
Yaxşi bəs bu qərar həmin standartda niyə əks olunmur?
Xahis edirəm yeni standart nədirsə onu mənə verin mən həmin standartla VTİSK-ni uyğunluğunu müəyyənləşdirmək istəyirəm.
5-ci dərəcəyə işə qəbul zamani peşə təcrübəsinin tələb olunmamasi VTİSK-ə uyğun olduğunu bildirdilər. Görək 11-12ci dərəcəli usta vəzifəsinə olan tələb VTİSK-də nə yerdədir.
Bundan əlavə dərəcə diapazonu 2-6 arasi. 6-ci dərəcə barədə maraqlandim dedilər onu ancaq yuxunda görə bilərsən, bu heç. Bəs işə qəbul zamani 2-ci dərəcə niyə tədbiq edilmir?
Bir də "vəzifənin icra etdiyi fəaliyyətlərin siyahisi"nda qazlift və fontan quyularindan, aqreqatdan, hava kompressor stansiyası barədə, tənzimləyicilər və s. işlər barədə hec nə qeyd olunmayib. Ancaq mancanaq - kaçalka.
Bu məsələləri qaldirmaq mənim işim deyil, mən fəhləyəm. Aidiyyati şobələr qala-qala fəhlə niyə bu xətalari arayib tapmali və diqqətə çatdirmalidir?
Xahis edirəm məsullardan bu məqamlari bir nizama salsinlar bilək nə var nə yox. İşləmək lazimdir.