Bahalaşmanın növbəti dalğası gəlir: Evlərin qiyməti yenə artacaq
Tikinti və inşaat bazarında müəyyən dərəcədə bahalaşma gözlənilir. Bu haqda “Yeni Sabah”a danışan daşınmaz əmlak və inşaat üzrə ekspert Elnur Azadov açıqlama verib.
Ekspert bildirib ki, tikinti şirkətləri arasında rəqabət azalıb:
“Yaxın keçmişə nəzərə salsaq, görərik ki, ölkədə qiymət artımı əsasən tikinti materiallarının, bəzi strateji malların bahalaşması nəticəsində başladı. Bildiyimiz qədər, işğaldan azad olunan ərazilərdə 2020-ci ildən sonra kütləvi inşaat başladıqda, ələxsus, armatur kimi və digər kütləvi inşaat mallarının qiymətində artım müşahidə olundu. Məsələn, armatur 60-65 faiz bahalaşdı. Bu isə böyük bir göstəricidir. Bu artım nəticəsində tikinti şirkətləri qiymətləri qaldırmağa başladılar. İkinci təkan isə inşaat sektoruna tətbiq olunan yeni normativlər oldu. Tikinti həcmi azaldı. Şirkətlər əvvəllər 1 hektar sahədə 50 min kvadrat metrlik bir bina inşa edirdilərsə, bu göstərici iki dəfəyə qədər azaldı. Rusiya və Ukrayna ərazisindən ölkəyə kütləvi axın isə tikinti şirkətlərinin qiymətləri artırmasının üçüncü səbəbi oldu. Bütün qiymətlərin bahalaşmasında əsas rolu tikinti şirkətləri oynayır ki, qiymətlərin artım səbəbi də məhz bu müəssisələrdir. 2022-ci ilin sonuna kimi bu tendensiya davam etdi”.
Elnur Azadov mənzil bazarında 10 faiz bahalaşma olacağını qeyd edib:
“Vətəndaşların çoxu yığım kapitalını toplaya bilmədikləri üçün 2022-2023-cü illərdə ipotekaya müraciətlər 2 dəfə çoxaldı və bazarda ajiotaj başladı. Bir çox insanlar düşündü ki, qiymət artımı getdikcə davam edəcək. İnşaat həcmi isə bir çox illərdən fərqli olaraq, artmadı. Əksinə bu tendensiyada azalmağa başladı. Bir sıra səbəblərdən tikinti şirkətlərinin əlində olan rəqabət və satışa çıxarılan mənzil sayı da azaldı. 2023-cü ilin sonuna kimi bazarda aktivlik davam edirdi. Dekabr ayının ikinci yarısından etibarən bazarda durğunluq hiss olundu və fevral ayından ipoteka qiymətlərində artım başladı. Lakin bazarın hansı dərəcədə dəyişəcəyi ilə bağlı hələlik ciddi proqnoz vermək mümkün deyil. İnşaat həcmi və rəqabət az olduğu üçün tikinti şirkətləri orta hesabla 10 faiz civarında qiymətləri qaldıracaqlar. Bu da mənzil bazarında qismən öz əksini tapacaq”.