Dünya Bankı təbiətə maliyyə dəstəyinin artırılması üçün iki əsas sahəni açıqlayıb
Təbiətin Qorunması üçün Maliyyə Cəlbi: Qlobal Sistemdə Risklərin Qiymətləndirilməsi və Yeniliklər
Enerji keçidi daha asan başa düşüldüyü kimi, təbiətin qorunması üçün onun da dərk olunması və bu istiqamətdə maliyyə resurslarının cəlbi vacibdir.
Bunu Dünya Bankının Dayanıqlı Maliyyə üzrə rəhbəri Svetlana V. Klimenko COP29 çərçivəsində keçirilən “Təbiət və iqlim üzrə xüsusi tədbirlər” sessiyasında deyib.
S.Klimenko, təbiətə maliyyə dəstəyinin artırılması üçün diqqət yetirilməsi gərəkən iki əsas sahəni qeyd edib. “Birinci sahə qlobal maliyyə sisteminin təbiətlə bağlı risk və imkanları dəyərləndirməsidir. Beynəlxalq Davamlılıq Standartları Şurası, həm özəl, həm də dövlət sektorunda təbiətlə bağlı risk və imkanların tanınması üçün standartlar hazırlayır”, - deyə o bildirib.
Onun sözlərinə görə, iqlim və təbiət riskləri barədə dəqiq məlumatlar əldə edildikdə, müxtəlif maraqlı tərəfləri birgə hərəkət etməyə inandırmaq daha asan olacaq.
İkinci sahə maliyyə innovasiyasıdır. S.Klimenko, təbiətin maliyyələşdirilməsinin bəzi sahələrinin mövcud maliyyə mənbələri tərəfindən yetərincə dəstəklənmədiyini vurğulayıb. Bu çərçivədə, o, Braziliya hökuməti ilə birgə Tropik Meşələrin Daimi Fondunun yaradılması təşəbbüsündə iştirak etdiklərini bildirib: "Bu fond, təbiətin qorunması üçün maliyyə təmin etmək və bazar resurslarını cəlb etmək məqsədilə unikal bir mexanizm kimi görülür".
S.Klimenko, təbiətlə bağlı risklərin və imkanların ölçülərinin bazara daxil edilməsinin innovativ yanaşmalar tələb etdiyini və bu yeniliklər olmadan hədəflərə çatmağın mümkün olmayacağını vurğulayıb.
11-11-2024, 10:50
Çin nümayəndəsi: "Yaşıl enerji"yə keçid təbiətin qorunmasına xidmət edəcək [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
7-09-2024, 16:09
Azərbaycanda dövlət hərbi qulluqçulara verilən güzəştli ipoteka kreditlərinə maliyyə dəstəyi göstərəcək [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
19-06-2024, 11:07
BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyasının sədri: COP29-un uğuru təkcə Azərbaycanın uğuru olmayacaq [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]