Laçın sərhədinə gələn hay dığalar aradan çıxdılar – Onları bu sözlər qorxutdu
Avqustun 8-də birdən-birə peyda olan “Səlibçilər” təşkilatının üzvləri İrəvanda Ermənistan hökumətinin binası qarşısında Xankəndidəki terrorçu-quldur dəstəsinə dəstək vermək adı altında aksiya keçirdilər. Özlərini Qarabağ müharibələrinin iştirakçıları adlandıran “Səlibçilər” dəstəsinin komandiri Sarkis Poqosyan İrəvanın mərkəzi meydanında yekə-yekə bəyanatlar verərək deyib ki, hakimiyyət dəstək verməsə belə, onlar özləri sərhədə gedəcəklər. O, hətta gurultulu bəyanatla çıxış edərək Kornidzora gedərkən yolda hərbi hissələrə baş çəkib hərbi hissələrdən onları silahla təmin edilməsini istəyəcəklər.
“Geri yolumuz yoxdur, biz həmişə irəli gedirik, kimisə döymək olar, kimisə zədələmək olar, amma bu, zəifləyəcəyimiz demək deyil. Belə bir şey yoxdur”, - Poqosyan bildirib.
İrəvanın meydanında gurultulu bəyanat versələr də, avqustun 9-da Laçın sərhədinə cəmi 30-40 “səlibçi” gələ bildi. Qalanları elə İrəvandaca “əriyib” yoxa çıxdılar. Səbəbi isə bəllidir. Onlar “igidlik ondur, doqquzu qaçmaq, biri isə heç meydanda görünməməkdir” prinsipinə əməl edərək aradan çıxdılar. Yaxşı bilirlər ki, onları Laçında hansı acı aqibət gözləyə bilər.
Lakin hələ də “sinəsinə döyən” 5-10 nəfər vaxtı ilə havadarlarının hesabına Azərbaycan torpaqlarını zəbt edən “səlibçi”çilər özlərini köhnə əyyamda olduğu kimi hiss edərək Azərbaycan əsgərlərinin dayandığı Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsinin bir neçə kilometrliyinədək, yəni durbinlə baxa bildikləri məsafəyədək gəldilər. Uzaqdan vəziyyəti seyr edən “səlibçilər” burada da “hamımız xidmət etmişik, bura niyə gəldiyimizi çox yaxşı bilirik”, “rus sülhməramlılarla danışıqların nəticəsini gözləyirik, müsbət cavab olmasa belə, biz güc yolu ilə yolu açıb Xankəndiyə gedəcəyik” kimi səs-küylü açıqlamalar verdilər.
Amma çox çəkmədi ki, həmin “səlibçilər” gəldikləri kimi də, yoxa çıxdılar.
Azərbaycan sərhədi yaxınlığında reallığın nə yerdə olduğu onlara anladıldı. Qulaqlarına pıçıldandı ki, vəziyyət nə üşündüyünüz, nə də 90-cı illərin əvvəlində olduğu kimidir. Orada dayanan Azərbaycan sərhədçisi və komandos qüvvələridir! Bu gün bütöv erməni ordusu gəlsə belə, oradakı Azərbaycan komandos qüvvələrinin qarşısında nəinki uzunmüddətli, heç bir neçə günlük tab gətirmək gücündə deyil. Azərbaycan komandosu insana həyatı onun başa düşdüyü dildə necə başa salmağı çox yaxşı bilir. Odur ki ağlınızı başınıza yığın! Və necə gəlmisinizsə... Vəziyyət onlara necə başa salındısa, hay dığaları necə gəlmişdisə, eləcə də kirimişcə, bir andaca... (necə başa düşürsünüzsə) yox oldular.
Hesab edirəm ki, artıq erməni cəmiyyəti anlamalıdır ki, oyun bitib. Belə oyunlar isə ancaq və ancaq onları daha da bitirəcək.