“Miatsum” yolu bağlandı: Ermənilər üçün son çıxış... - NƏ BAŞ VERİR? [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
5-09-2023, 15:00
“Miatsum” yolu bağlandı: Ermənilər üçün son çıxış... - NƏ BAŞ VERİR?
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan yenidən Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları və separatçılığa dəstəklə bağlı absurd bəyanatlar verib. Bu, sözsüz ki, Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsi ilə bağlıdır. Çünki əsas səbəb kimi Laçın sərhəd-keçid məntəqəsinin yaradılması önə çəkilir. Fakt odur ki, Laçında Azərbaycan tərəfindən sərhəd-buraxılış məntəqəsinin yaradılması prosesdə dinamikanı tamam dəyişib.
Bunu Teleqraf.com-a Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev deyib.
O qeyd edib ki, erməni tərəfinin blokada və humanitar vəziyyətlə bağlı qaldırdığı məsələlər mənasızdır:
“Görünən odur ki, Paşinyan konkret addım atmağa cəsarət etmir. Ona görə də, Ermənistan tərəfindən sülh sazişinə doğru heç bir hərəkətlilik müşahidə edilmir. Fakt odur ki, Paşinyanın bu ilin may ayında vermiş olduğu bəyanatından sonra prosesdə konkret mövqe sərgilənmədi”.
Mərkəz sədri bildirib ki, Ermənistan tərəfi yenidən Qarabağ məsələsini ortaya atır: “Ona görə də, prosesdə hər hansı bir proqres müşahidə etmək mümkün olmur. Bunun fonunda isə sülh istiqamətindəki proses ləngiyir. Belə olan halda onlar Ermənistan Azərbaycan tərəfindən edilən təzyiqi hiss edir. Ermənistan Azərbaycanın bu təzyiqini Qərbin təsiri ilə neytrallaşdırmağa çalışır. Təbii ki, ermənilərə yardım yox, Laçın yolu lazımdır. Çünki Laçın yolu onlar üçün “Miatsum” yolu idi”.
16-08-2023, 11:08
Xarici jurnalistlər “Laçın” sərhəd-buraxılış məntəqəsi ilə tanış olublar - FOTO [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]