Lavrov "Qarabağ" deməyi öyrəndi - VİDEO
“İrəvan “3+3” formatına pozitiv yanaşır və burada iştirak edir”.
Bunu Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov tehranda keçirilən “3+3” formatı çərçivəsində baş tutan görüş barədə danışarkən deyib.
O, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərindən danışarkən söyləyib ki, münaqişə geniş mənada nizamlanıb.
“Hər iki tərəf Qarabağın Azərbaycana aid olması barədə razılaşma əldə edib. Bu, əsas həll edilməyən problem idi. İndi münasibətlərin tam normallaşması istiqamətində addımların atılmasına ehtiyac var: ilk növbədə sülh müqaviləsi, sərhədlərin delimitasiyası və iqtisadi nəqliyyat əlaqələrinin maneəsiz təşkili prosesidir”, - Lavrov qeyd edib.
Rusiya XİN rəhbərinin müsahibəsində “Dağlıq Qarabağ” yox, “Qarabağ” ifadəsini işlətməsi də diqqət çəkib. Belə ki, Rusiya tərəfi nədənsə özünü “Qarabağ” sözünə öyrəşdirməkdə çətinlik çəkirdi. Ötən görüşlərdən birində tam normal Rusiyanın nümayəndə heyətində yer alan diplomat Lavrovun qulağına “Dağlıq Qarabağ” sözünü işlətməməsini demişdi: “Keçmiş Dağlıq Qarabağ termini azərbaycanlıların xoşuna gəlməyə bilər”. Lakin Lavrov həmin tədbirdə də çıxışı zamanı köhnə adətindən əl çəkməmişdi. Görünür, onun öyrənməsi üçün zamana ehtiyac varmış.