Ermənilərlə SÜLH: Nə qədər realdır? - AKTUAL
“Azərbaycanla Ermənistan sülhə heç vaxt bu qədər yaxın olmayıb. Biz sülh prosesini irəli aparırıq. Azərbaycan tərəfinin də oxşar yanaşması var. Bəzi məsələlər qalır, amma düşünürəm ki, biz bunu danışıqlar yolu ilə həll edə bilərik”.
Ermənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyan jurnalistlərə açıqlamasında belə deyib.
“Azərbaycan Cənubi Qafqazda sülhün bərqərar olmasına kömək edən addımlar atır, İrəvanla Bakı arasında Sazişin bağlanması mümkündür”, - deyə Simonyan bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov da iranlı həmkarı Hüseyn Əmir Abdullahianla telefon danışığı zamanı Ermənistanla aparılan sülh danışıqlarını müsbət qiymətləndirib.
Ceyhun Bayramov yaxın vaxtlarda Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanacağına ümid etdiyini deyib.
Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Moskvada keçirilən görüşü fonunda sözügedən optimist bəyanatların səslənməsi sülh sazişinin mətninin razılaşdırıldığına dair rəy rəy yaradır.
Xüsusilə də Prezident İlham Əliyev və Nikol Paşinyan arasında Moskvada sülh gendəliyini Rusiya Prezidentinin iştirakı olmadan, ikitərəfli formatda müzakirə etməsi diqqəti cəlb edir.
Bu isə sülh prosesini irəli aparan vacib amillərdən biri kimi çıxış edir. Ancaq bir sıra siyasi müşahidəçilər hesab edir ki, 2023-cü il başa çatdığına görə, yaxın günlərdə sülh müqaviləsinin reallaşması mümkün deyil. Bu proses 2024-cü ilə qaldığı üçün yekun sənədin nə vaxt imzalanacağı barədə dəqiq fikir söyləmək olmaz.
Politoloq Əli Mustafa “Cebhe.info”-ya açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycan və Ermənistan rəsmilərinin açıqlaması sülh danışıqlarında mühüm razılaşmaların əldə olunduğunu deməyə əsas verir:
“Ona görə də növbəti ildə sülh müqaviləsi reallaş bilər. Hesab edirəm ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında danışıqlar müəyyən bir mərhələni keçib.
Artıq iki ölkə arasında vacib məsələlərdə razılaşmaların olduğu deyilir.
Ümumilkdə, danışıqların təfərrüatı barədə məlumat verilmir. Amma bəzi xəbərlər mühüm mövzularda tərəflərin ortaq mövqeyə gəldiyini göstərir. Yəni sülh sazişlinin imzalanması mümkündür.
Sadəcə olaraq, buna zaman lazım olacaq. Mən də ehtimal edirəm ki, yeni ildə sülh sənədi imzalana bilər. Lakin həm Azərbaycan, həm də Ermənistan üçün vacib olan bir sıra məsələlərlə bağlı müzakirələr hələ davam edəcək.
Bura sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, Azərbaycana dəymiş zərərə görə təzminatın ödənilməsi və digər məsələlər gündəmə gələ bilər. Müharibə cinayətkarlarının mühakiməsi ilə bağlı da yəqin ki, müəyyən anlaşma var. Amma kommunikasiyaların açılması, ərazi bütövılüyünün tanınması mövzularında hesab edirəm ki, razılaşma var”.
Əli Mustafanın sözlərinə görə, Qərb və Moskva platformaları sülh prosesində əsas vasitəçi və missioner tərəf kimi tarixə düşmək istəyir:
“Eyni zamanda, vasitəçi tərəflər sülh danışıqları üzərindən özünün geosiyasi maraqlarını həyata keçirmək istəyir. Buna baxmayaraq, Azərbaycan və Ermənistan arasında müəyyən razılaşma əldə olunub.
Yəqin ki, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Moskva görüşünün də faydası var. Sülhüm harada imzalanması isə prinsipial məsələdir. Çünki bununla bağlı Rusiya və Qərb arasında rəqabətin şahidi oluruq. Yəqin ki, sülh sazişi ənənəvi olaraq, iki ölkənin sərhəddində, ya da Gürcüstanın paytaxtı Tiflisdə imzalana bilər.
Hazırda Ermənistanın silahlanması da diqqəti cəlb edir. dünyanın müxətlif regionlarında vəziyyət gərgindir. Yeni dünya düzəninin formalaşması prosesi davam edir. Amma sülh sazişinin imzalanmasını istəyən qüvvələr də var. Bu baxımdan, Moskva görüşünün yəqin ki, faydası olacaq”.