ABŞ və Avropa Birliyi Qafqazda sülhü bloklayır: Qərb Ermənistanın hərbi təxribatlarına dəstək qərarı verib
Baş nazir Nikol Paşinyan da bir müddət əvvəl aprel ayında Ermənistanın gələcək taleyinin təminat altına alınması məqsədilə Qərbdə önəmli qərarların qəbul ediləcəyini bildirmişdi... İndi məlum olur ki, ABŞ və Avropa Birliyi Ermənistanla ortaq keçiriləcək aprel “konfrans”ında Cənubi Qafqazda sülh danışıqlarını tamamilə dayandırıb, yeni savaş dövrünün başlanmasına münbit şərait yaratmaq niyyətindədir...
Beynəlxalq ermənipərəstlər yenidən fəallaşmağa başlayıblar. Xüsusilə də, Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən belə siyasətçilər Ermənistanın maraqlarını və “erməni narrativləri”ni maksimum səviyyədə aktual qalmasına cəhd göstərirlər. Beynəlxalq ermənipərəstlərin növbəti dəfə fəallaşmasında Qərb ölkələrində fəaliyyət göstərən erməni diaspor təşkilatlarının rüşvət kimi sərf olunan maliyyə vəsaitləri xüsusi rol oynayır. Və bu dəfə Azərbaycana qarşı daha genişmiqyaslı, üstəlik, böhtan üzərində qurulmuş hibrid informasiya savaşına başlanmaqda olduğu qətiyyən şübhə doğurmur.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan əleyhinə beynəlxalq “qarayaxma” kampaniyasında Danimarkanın keçmiş baş naziri, NATO-nun eks baş katibi Anders Foq Rasmussen ön planda yer alır. Çünki ömrünün qalan hissəsini erməni rüşvəti sayəsində rahat yaşamaq yolunu tutmuş bu şəxs “Ermənistanın dostları şəbəkəsi”nə də rəhbərlik edir. Onun “komanda”sında əsasən Avropa ölkələrinin keçmiş baş nazirləri, deputatları, diplomatları və s. kateqoriyadan olanlar təmsil olunur. Yəni, hazırda Qərbdə heç kimə lazım olmayan “keçmiş siyasi tör-töküntülər” rüşvət qarşılığında indi yalnız Ermənistana faydalı olmağa çalışırlar.
Məsələ ondadır ki, Qərb siyasət məkanının bu “radiaktiv tullantıları” Avropa Birliyi-Ermənistan münasibətlərinin inkişafı və Cənubi Qafqazda Ermənistanı gözləyən “təhlükələr” barədə bir “hesabat” uydurublar. Onlar Avropa Birliyi ölkələrini Ermənistana hərbi yardımların artırılmasına çağırırlar. Rəsmi İrəvana isə KTMT-nın Ermənistanın təhlükəsizlik maraqlarında elə bir ciddi rol oynamadığını vurğulayaraq, bu qurumu tərk etməyi məsləhət görürlər. Və bu, erməni rüşvəti ilə yanaşı, Qərbdəki bəzi siyasi dairələrin himayəsi altında baş verməkdədir.
Təbii ki, erməni diasporunun Qərbdəki keçmiş siyasətçiləri rüşvətlə satın almasına paralel olaraq, rəsmi İrəvan da Ermənistanı “bazara” çıxartmağa çalışır. Belə ki, hazırda Paşinyan hakimiyyəti Ermənistanın bəzi Qərb ölkələrinin maraqlarına “xidmət potensialı”nı mümkün qədər baha qiymətə satmağa can atır. Hər halda, aprelin 5-də keçirilməsi planlaşdırılan ABŞ-Avropa Birliyi-Ermənistan konfransında yekun “satış qiyməti”nin müəyyən edilə biləcəyi istisna olunmur.
Halbuki, son vaxtlara qədər erməni radikal-revanşist müxalifəti Paşinyan hakimiyyətini Ermənistanı Azərbaycan və Türkiyəyə satmaqda suçlayırdı. İndi erməni müxalifəti tam arxayın ola bilər ki, Ermənistanın alıcıları sırasında Azərbaycan və Türkiyə yer almır. Yəni, Ermənistanı satın alanlar Qərb ölkələridir. Üstəlik, bu “bazarlıq” Ermənistanın gələcək taleyini, ən azından suverenliyini həmişəlik sıradan çıxara bilər. Və belə vəziyyətdə erməni müxalifətinin “alıcıları” fərqli istiqamətdə axtarması həm məntiqsiz, həm də absurddur.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ-Avropa Birliyi-Ermənistan konfransı ilə bağlı kifayət qədər müəmmalı məqamlar da olmamış deyil. Belə ki, bu ortaq konfrans ABŞ və Qərbin ikilistandarlar siyasətini növbəti dəfə qabartmış olur. Üstəlik, bu birtərəfli tədbir ABŞ və Avropa Birliyinin Cənubi Qafqazda sülh prosesinə vasitəçilik etməsinin mümkün olmadığını da təsdiqləyir. Hər halda, ABŞ və Avropa Birliyi neytrallıqdan imtina edərək, Ermənistanın yanında yer aldığını göstərir. Və bu baxımdan, Ermənistanın himayə edilməsinə yönəlik ortaq konfransın regional sülh prosesinə ağır zərbə sayıla bilər.
Məsələ ondadır ki, ABŞ və Avropa Birliyinin belə açıq ermənipərəst mövqe tutması rəsmi İrəvanı sülh sazişi ilə bağlı anlaşmalardan yayınmağa daha da cəsarətləndirə bilər. Hər halda, artıq indidən erməni siyasi dairələri Ermənistan üçün yeni və daha ümidberici hərbi-siyasi situasiyanın yaranmaqda olduğunu iddia edirlər. Yəni onlar ABŞ və Qərbin Ermənistanı Azərbaycana qarşı hərbi-siyasi təxribatlarda dəstəkləyəcyinə tamamilə əmin olduqlarına eyham vururlar. Və bu, o deməkdir ki, rəsmi İrəvana təhlükəli revanşist planlar qurmaq üçün müəyyən ümidlər verilməkdədir.
Belə anlaşılır ki, Qərb siyasi dairələri, indiki halda, konkret olaraq, ABŞ və Avropa Birliyi Cənubi Qafqazdakı maraqlarını bu regionun sülh və sabitlik içərisində inkişaf etməsindən daha önəmli hesab edir. Ona görə də, Ermənistan Rusiyaya qarşı geopolitik alət qismində “satın alınır”, rəsmi İrəvana isə bunun əvəzində tam təhlükəsizlik təminatı verilməsi nəzərdə tutulur. Hər halda, Paşinyan hakimiyyəti daxilindəki qaynaqlardan Ermənistan mətbuatına sızan məlumatlarda bu məqsədlə konkret sənədin hazırlandığını və “konfrans”da imzalanacağı iddia olunur.
Göründüyü kimi, ABŞ və Avropa Birliyi növbəti dəfə Cənubi Qafqazda savaş təhlükəsini aktuallaşdıran addımlar atmağa başlayıblar. Baş nazir Nikol Paşinyan da bir müddət öncə aprel ayında Ermənistanın gələcək taleyinin təminat altına alınması məqsədilə Qərbdə önəmli qərarların qəbul ediləcəyini bildirmişdi. Belə anlaşılır ki, ABŞ və Avropa Birliyi Ermənistanla keçiriləcək aprel “konfrans”ında Cənubi Qafqazda sülh prosesini bloklayıb, yeni savaş dövrünün başlanmasına münbit şərait yaratmaq niyyətindədir.(Yeni Müsavat)