Gələn il minimum maaş artırılacaq? - AÇIQLAMA
Gələn il Azərbaycanda minimum əməkhaqqının artırılıb-artırılmayacağı sual doğuran məsələlərdən biridir.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov açıqlamasında bildirdi ki, bu artım büdcə paketi ilə deyil, prezidentin sərəncamı ilə reallaşır:
“Bir sıra qanunvericiliklə təsbit olunmuş artımlar öncədən büdcə paketində öz əksini tapır. Məsələn, pensiyadakı artımlar 2023-cü ildə orta aylıq əməkhaqqıdakı artım faizinə uyğunlaşdırıldığı üçün bu artımı öncədən müəyyənləşdirmək mümkündür. İlkin qiymətləndirmələrə görə, yanvar ayında pensiyalar təqribən 11% artacaq. Eyni zamanda ünvanlı sosial yardımlarda da artım olacaq. Bu, ehtiyac meyarının 270 manata çatdırılması ilə bağlıdır ki, bu da təqribən 10%-lik artım deməkdir. Minimum əməkhaqqındakı artımlar isə büdcə paketi ilə deyil, il başladıqdan sonra prezidentin imzaladığı sərəncamlarla reallaşır. Son illər minimum əməkhaqqıda artımlar həyata keçirilir. Bunlar isə vətəndaşların sosial təminatının gücləndirilməsi baxımından vacib addımlardır”.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, 2024-cü ildə minimum əməkhaqqı ilə bağlı qərar fiskal gəlirlərimiz ilə bağlı olaraq veriləcək:
“Buna görə də, növbəti ilin əvvəllərində fiskal gəlirlərimizdən asılı olaraq minimum əməkhaqqının artırılması ilə bağlı qərarın veriləcəyi gözlənilir. Gələn ilin büdcəsində ümumi xərclərin 45%-ni sosial xərclər təşkil edir”.