Müəllim ailəsindən çıxan şəxs milli dəyərləri tapdağ altına atır
“Star Baku”, “Burju Baku” və “Star Dostluq” restoranların sahibi Zöhrab Məmmədov kimdir? Xızı şəhər tam orta məktəbin direktoru Fazil Məmmədovla Zöhrab Məmmədov arasında hansı bağlar var? Bu dəyirmanın suyu hardan gəlir? Müəllim ailəsində, pedaqoq maaşı ilə restoran sahibi olmaq Azərbaycan reallığında mümkünsüzdür. Lakin günümüzdə bəzi direktorların qeyri-qanuni yollarla əldə etdiyi vəsaitlərdə gündəm mövzulardandır. Qeyd edək ki, Abşeron-Xızı Regional Təhsil idarəsinin balansında olan məktəbin direktorunun oğlunun milyonlar qazanması reallıqdır.
Məhs direktor oğlunun gündəlik 30-40 min manat qazancın olduğu restoranların vergi ödəyicisi kimi ən aşağı səviyədə ödəyici olmalarıda vergi siyahısında öz əksin tapmaqdadır.
Bu gün pul qazanmaq hər kəsin əlindən gələn işdir. Lakin o pulu normal və qaydalara uyğun qazanmaq isə hər nər kişinin işi deyil. İki müştərək şərikin Restoran, Pub və Klub biznesinə girib uzun müddət bu şərikliyi apara bilməsi isə nadir görsənən amilərdəndir. Şərik biznesdə adətən iki şəxsdən biri narazı tərəf olur. Amma “Kurtlar Vadisi”nə daim fanatlıq edən Bilal adlı şərikin özünü mafia üzvü kimi aparmasıda daxil olan məlumatlarda yer almaqdadır. Qeyd edək ki, gecə aləmində qızıl alverçisi kimi yağlı müştəri olduğu bilinən bu şəxs sonralar artıq öz restoranı olması arzusuna düşür. Nədəndirsə mediada adı qalmaqalda daim halanan Zöhrab Restoran biznesində olan şəxsə şərik olur. Odur ki, bu Bilal və Zöhrab əl-ələ verib şəhərin mərkəzində gecə sübhə qədər fəaliyyət göstərən Pub-Restoran işlətməyə başlayır. Bilal qızıl biznesində tanınması reallıqdır. Vaxtı ilə “Baku City”, “Yaşıl Ada” kimi tanınan restoranlarda hər gecəsinə 5-10 min pul xərcləyən müştəri imicində olan Bilalın artıq restoran müdiri kimi ad san qazanmasıda bu günün reallığıdır.
İndi isə Zöhrabın kimliyinə baxaq. Məmmədov Zöhrab Fazil oğlu: “Əslən Qazaxdan olan müəllim ailəsində dünyaya göz açması aparılan araşdırmamızdan müəyyən olub. Hazırda Məmmədov Fazil “əməkdar müəllim” statusu almış uzun illərdir Xızı şəhər tam orta məktəbində direktor vəzifəsini icra etməkdədir. Bir ziyalı şəxsin oğlunun gecə klubları işlədərək gənclərin zəhərlənməsində müstəsna rol oynaması cəmiyyət tərəfindən heçdə bir mənalı qarşılanmayıb.” Hazırda Xəzərin sahilində yerləşən Paytax küçələri kimi sahil kənarındada yüngül həyata insanları sövq edən əməlləri ilə tanınan Zöhrab və Bilal cütlüyünün hədəfləri nəzər dairəmizə düşüb. Bu şəxslər vaxtı ilə bir polisin ölümündə adı çəkilən Kriminal aləmdə Kamal kimi tanınan Füzuli Alıyevin şəriki və müştərisi kimi tanınanlardır. Bu şəxslərin əslində elə Kamal (Füzüli Alıyev) tərəfindən idarə edilməsi kimi məlumatlarda redaksiyamıza daxil olan iddialar arasındadır. Heç kəsə sirr olmayan restoran biznesində ən yüksək gəlirin məhs spirtli içkilərdən əldə edilməsidir. Odur ki, saxta içkilərin restoranlara paylanılmasında mütləq tanışlıq lazımdır. Bu minvalla Füzuli Alıyev zirzəmillərdə bağlanan saxta viski və araqları restoranlara bazar qiymətindən qat-qat aşağı qiymətə satır. Ona görə, Zöhrab və Bilal şəriklərinin “Star Baku” adı altında restoran fəaliyyətinə böyük dəstək verən Füzuli Alıyev milyonları qazanmağa müvvəfəq olub. Ən əsası isə dövlətin vergisini ödənilməsinə “barmaq” edən bu şəbəkə Post Terminal istifadəsi tamamilə qadağan edilib. “Star Baku”, “Burju Baku” və “Star Dostluq” Pub Restoranlara daxil olan müştərilər “nəğd və ya “Cart to Cart” ödənişinə cəlb edilir. Hazırda xalqa məxsus dənizi zəbt edən bu şəbəkə üzvləri vətəndaşın sahilə yaxın getməsi müqabilində girişdə 5 azn ödəniş tələbidə gündəm mövzusudur. Adları qeyd edilən restoranlarda işçilərin əmək məcəlləsinin tələblərinə uyğun işlədilməməsidə verilən məlumatlarda yer almaqdadır. İşçilərin qanuna uyğun işçilərin portala salınmaması əmək müqaviləsi olmadan işlədilməsi ilə bağlı bitməyən iddialar nədənsə aidiyyatı qurumları narahat etmir. Aidiyatı üzrə məsələ ilə bağlı qurumlara göndərdiyimiz sorğuların cavabları aldıqdan sonra bu şəxslərin tam olaraq heç harda dərc edilməmiş məlumatları ilə sizi tanış edəcəyik.
Növbəti yazımızda: