Lentsovun “sürgün” edildiyi deyilir - AKTUAL
Rusiyanın Qarabağda müvəqqəti yerləşdirilmiş hərbi kontingentinin komandanı, general-polkovnik Aleksandr Lentsovun geri çağırıldığı iddia edilir. Məlumatı erməni mənbələri yayıblar.
Məlumat hələlik nə rəsmi Kreml, nə də Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən təsdiq olunub. Amma maraqlıdır ki, bundan əvvəl də “sülhməramlıların” komandanı dəyişən zaman hər dəfə bu barədə ilk olaraq Ermənistan KİV-i xəbər yayıb, daha sonra bu xəbər təsdiqini tapıb. Və üç ilə yaxın müddətdə bir dəfə də olsun erməni mənbələrinin bu barədə məlumatı səhv çıxmayıb.
Qeyd edək ki, Lentsov Rusiya silahlı qüvvələrinin ən təcrübəli generallarından biridir, müxtəlif vaxtlarda Əfqanıstan, Çeçenistan, Gürcüstan və Suriyadakı qaynar nöqtələrdə xidmət edib. 2009-2013-cü illərdə Rusiya Hava-desant qoşunlarının komandan müavini, 2013-2020-ci illərdə Rusiya Quru qoşunları baş komandanının müavini postlarını tutub. 2020-ci ildə Rusiya prezidentinin sərəncamı ilə bu postundan azad edilərək, Rusiya Müdafiə nazirinin müşaviri vəzifəsinə təyin edilib. Və bu günə qədər də Müdafiə nazirinin müşaviri postunu tutur.
Lentsov Rusiya “sülhməramlılarının” komandanı vəzifəsinə bu il aprelin 25-də, Azərbaycan Laçında keçid-buraxılış məntəqəsini qurduqdan cəmi iki gün sonra təyin edilib. O zaman Rusiya Müdafiə nazirinin müşaviri ranqlı, general-polkovnik rütbəli (Lentsovun növbəti rütbəsi ordu generalı olmalıdır), yuxarıda sadalanan hərbi təcrübəsi olan şəxsin Qarabağa göndərilməsi suallar yaratmışdı. Ermənilər bunu Rusiya hərbçilərinin Azərbaycana qarşı ən sərt addım atmağa hazırlaşmasının göstəricisi kimi qələmə verməyə cəhd edirdilər. Elə Azərbaycan tərəfində də Lentsovun təyinatından narahat olanlar vardı. Rusiya isə bölgədə çevik qərar qəbul edə biləcək generalının olmasının marağında idi.
Amma Lentsovun Qarabağda xidmət etdiyi müddət ərzində xüsusi heç bir hadisə baş vermədi. Azərbaycan tərəfi (o cümlədən hərbçilərimiz) mövqelərini gücləndirməkdə davam etdi. Ermənilər isə hələ də Rusiyanın timsalında mifik “hərbi müttəfiq”ə ümid etməkdə davam edirlər.
Əgər məlumat doğrudursa və Lentsov həqiqətən də Qarabağdan geri çağırılırsa, ortaya “niyə” sualı çıxır. Öncə qeyd edək ki, Rusiya hərbi kontingentinin rəhbərliyinin (elə hərbçilərinin də) rotasiyası öncədən nəzərdə tutulub. Qaydaya görə, sülhməramlı qüvvələrin tərkibindəki hərbçilər və komandanlar altı aydan bir dəyişilməlidir. Bu səbəbdən də Lentsovun 2 ay sonra – oktyabrın sonlarında geri çağırılması heç bir sual doğurmazdı. Amma komandanlıq müddətinin başa çatmasına 2 ay qalmış dəyişməsi maraq doğurur.
General-polkovnikin geri çağırılması bir neçə səbəbdən ola bilər. Əvvəla, Lentsov Qarabağda xidmət etdiyi dövrdə xüsusi olaraq “parlamasa” da, həm azərbaycanlılar, həm də ermənilərlə münasibətlərini pozmağa müvəffəq olub. Onun Laçın yolunda keçid-buraxılış məntəqəsinin götürülməsi ilə bağlı Azərbaycana tələb irəli sürməsi, sərhəddəki bayraq olayı zamanı tutduğu mövqe Azərbaycan tərəfinin narazılığına səbəb olmuşdu. Öz növbəsində ermənilər rus generalı Azərbaycanın maraqlarını müdafiə etməkdə və Laçın keçid-buraxılış məntəqəsi ilə bağlı passivlikdə ittiham edirdilər. Buna görə də, ehtimal etmək olar ki, ortaq mövqe tapmağa çalışan Rusiya hərbi rəhbərliyi onu dəyişmək qərarına gəlib.
Digər tərəfdən, Rusiyanın Ukraynada apardığı müharibədə işləri o qədər də yaxşı getmir. Artıq bir neçə general hərbi əməliyyatlardan və komandanlıqdan uzaqlaşdırılıb. Onların arasında ordu generalı Sergey Surovikin və Rusiya “sülhməramlılarının” Qarabağdakı ilk komandanı general-polkovnik Rüstəm Muradov da var. Yəni, Rusiyaya Ukraynada müharibəni davam etdirmək üçün yeni və təcrübəli komandan lazımdır. İstisna deyil ki, Əfqanıstandan tutmuş Suriyaya kimi hərbi yol keçən Lentsov növbəti mərhələdə Ukraynaya göndəriləcək.
Lentsov başqa məqsəd üçün də hazırlana bilər. Məlumatlara görə, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Ukraynadakı döyüşlərin gedişatından və “Vaqner” hərbi qruplaşması ilə baş verən olaylardan sonra Müdafiə Nazirliyinin və Baş Qərargahın rəhbərliyindən narazıdır. Bəzi mənbələr Sergey Şoyqu və Valeri Gerasimovun, eləcə də bir çox yüksək rütbəli hərbçilərin istefaya göndərilməsinin vaxt məsələsi olduğunu iddia edirlər. Lentsov da boşalacaq yerlərdən birinə hazırlana bilər.