Bakı vaxtı ilə Moskva - "Kommersant" [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
Bakı vaxtı ilə Moskva - "Kommersant"
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Moskvaya bir günlük işgüzar səfəri Rusiya mediasında yer alan aktual xəbərlərdən birinə çevrilib.
Belə bir yazı "kommersant"da dərc edilən "Bakı vaxtı ilə Moskva" (Бакинское время Москвы) başlıqlı məqalə dərc edib.
Nəşr yazır ki, Rusiya prezidentinin iştirakı ilə Amur vilayətində əsas bayram tədbirləri yalnız iyulun 8-də keçirilsə də, Vladimir Putin və İlham Əliyev bu hadisəni nəzərəçarpacaq dərəcədə vaxtından əvvəl qeyd etməyi zəruri hesab ediblər. Çünki Ulu öndər Heydər Əliyev SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini kimi vaxtilə avtomobil yolunun tikintisi ilə bağlı məsələlərə şəxsən nəzarət edib.
Məqalənin müəllifi Sergey Strokan deyir ki, Rusiya və Azərbaycanda yeni siyasi tsikllər başlayandan sonra iki lider arasında şəxsi təmaslara tez bir zamanda başlamaq zərurəti Cənubi Qafqazda vəziyyətin dəyişməsi diktə edir.
Onun fikrincə, bu vəziyyət qeyri-sabit görünür və bölgə uğrunda rəqabət aparan oyunçular, xüsusən də Rusiya və Qərbin iştirakı ilə regionun inkişafı və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində bir neçə alternativ ssenarilər yaranır.
Nəşr qeyd edir ki, burada birinci mühüm hadisə Əliyevin səfərindən bir müddət əvvəl Moskva və Bakıda Rusiya sülhməramlılarının vaxtından əvvəl Qarabağdan çıxarılması barədə qərarın elan edilməsi prosesidir.
İkinci mühüm hadisə isə Putinlə Əliyevin Moskvada keçiriləcək danışıqlar ərəfəsində, daha dəqiqliklə ifadə etsək, ötən cümə günü Ermənistanın şimal-şərqində Bakının nəzarətinə keçəcək dörd kəndin ərazisində sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı əldə olunan razılaşmanın yaratdığı beynəlxalq rezonansdır, əsasən də BMT, ABŞ, Aİ, Türkiyə rəhbərliyinin reaksiyasıdır.
Beləliklə, son günlər baş verənlər Moskva- Bakı-İrəvan üçbucağında yeni fikir ayrılığına səbəb ola bilər.