Bu abidə NİYƏ SÖKÜLMƏLİDİR? - Diqqət
Sökülməməlidir deyənlər üçün.
Abidənin adı “Biz və bizim dağlar” adlanır. 1967-ci ildə Azərbaycan SSRİ hesabına Əsgəran rayonunda, Xankəndiyə girişdə tikilib.
Müəllif Sarkis Baqdasaryan abidədə milli erməni geymində öz nənə babasını canlandırıb. Hər ikisinin bədəninin yarı hissəsinin torpağın altında olması ilə sübuta yetirilmək istənilib ki, bu yaşlı ermənilər məhz bu torpaqdan yaranaraq köklüdürlər.
Abidə beli Azərbaycana, üzü isə Ermənistana baxaraq erməni birliyi, gələcəkdə ayrılmağın siyasi mənasını güdür.
Yeri gəlmişkən abidə Moskva təkidi, Azərbaycan hesabına tikilsə də azərbaycanlı ziyallıların etriazına səbəb olmuşdur. Abidə “Biz və bizim dağlar” adı ilə qeydiyyata alındığı gün Bakı qəzeti Qarabağ dan bəhs edən "Azərbaycan dağları" başlığında məqalə çap etmişdir.
Ermənilər bu abidəni qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikası”nın əsas və dəyişməz simvolu kimi təqdim edirlər. Həmçinin qondarma qurumun gerbində də bu abidə öz əksini tapıb.