Erməni əhali kolxoz bazarındakı tərəvəz kimi satışa çıxarılıb? - NƏ BAŞ VERİR? [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
6-06-2023, 15:30
Erməni əhali kolxoz bazarındakı tərəvəz kimi satışa çıxarılıb? - NƏ BAŞ VERİR?
Stenford Universiteti ABŞ-da və dünyada ən nüfuzlu, reytinqli universitetlərdən biri kimi tanınır. 2021-ci ilin aprel ayına kimi 85 “Nobel” mükafatı və 29 “Turinq” mükafatı laureatı, 8 “Fields” medalçısı, “Fulbrayt” proqramı qalibi, “Marşal” və “Rods” təqaüdçüləri Stenford ilə əlaqəli (tələbələr, məzunlar, müəllimlər və ya işçilər kimi) olublar.
Bundan əlavə, Stenford tələbələri və məzunları 2021-ci ilə qədər ən azı 296 olimpiada medalı, o cümlədən 150 qızıl və 79 gümüş medal qazanıblar. Nəhayət, Stenford xüsusilə sahibkarlığı ilə tanınır və startap maliyyələşdirməsində ən uğurlu universitetlərdən biridir. Stenford məzunları 2011-ci ilə qədər illik gəliri 2,7 trilyon dollardan çox olan və 5,4 milyon iş yeri yaradan çoxsaylı şirkətlər qurublar.
Akademik aləmdə Harvard Universiteti, Yel Universiteti və Massaçusets Texnologiya İnstitutunun hazırkı prezidentləri, həmçinin Harvard və Prinston universitetlərinin prorektorları onun məzunlarıdır. Bütün bunları bir səbəbə görə sadalayıram: Məsələ burasındadır ki, son vaxtlar bir politoloq, Stenford Universitetinin doktoru Artur Xaçikyan erməni mediasında fəallıq nümayiş etdirməyə başlayıb.
Onun həqiqətən iddia etdiyi şəxs olub-olmaması hələ bilinəcək. Bircə onu qeyd edim ki, biz çoxlu erməni politoloqları görmüşük ki, onlar əslində sahib olmadıqları tamamilə fərqli reqaliyaları özlərinin adına çıxıblar. Hər halda, “Mimino” kinokomediyasının qəhrəmanlarından birinin bu adaşı, necə deyərlər, ağzına gələn elə şeylər danışır ki, dünyanın aparıcı universitetlərindən birinin statusunu açıq-aşkar biabır edir.
Belə ki, o, bu dəfə Qərbin sanksiyaları altında olan Rusiya təbliğat mediasının İrəvan şöbəsi olan “Sputnik Ermənistan”a müsahibəsində şok fikirlər səsləndirib: "Kollektiv Qərb Ermənistanı aldatdı və Azərbaycanın neft və qazına görə 120 min Dağlıq Qarabağ ermənisini satdı. Qərb platformalarında Azərbaycanla danışıqların isə bir vəzifəsi var - Bakının yeni təcavüzə təhrik etmək".
Qəribədir ki, Stenford Universitetinin bu məzunu ümumi, təkzibedilməz həqiqətləri bilmir. Məsələn, onu bilmir ki, Dağlıq Qarabağ adlı yer yoxdur, Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonu var. Ərazisində qeyri-qanuni məskunlaşan erməni icmasının sayı hələ dəqiqləşdirilməyib. Xaçikyan xatırlamalıdır ki, bütün dünya ölkələri, o cümlədən indi Ermənistan (Baş nazir Nikol Paşinyanın bəyanatından sonra) Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır.
Yenə qəribədir ki, Xaçikyan Azərbaycan və Ermənistanın BMT-yə Sovet sərhədləri daxilində daxil olduğunu “unudub”. Stenford Universitetinin hansısa qəribə elmlər doktorunun faktologiyanı və reallığı tanımayan, aşkar həqiqətlərdən tamamilə xəbərsiz olduğu ortaya çıxır. Belə olmasaydı, o, Ermənistanla Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunun erməniləri arasında bərabərlik işarəsi qoymazdı.
Reallıq budur ki, Ermənistan və onun vətəndaşları, Azərbaycan və onun vətəndaşları var. Üstəlik, Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda Ermənistan pasportu ilə yaşayan ermənilər var. Yəni bizim ərazimizdə qeyri-qanuni məskunlaşan ermənilər. Stenford Universitetinin yerləşdiyi ABŞ-da qeyri-qanuni miqrasiyaya qarşı fəal mübarizə aparıblar və mübarizə aparırlar. Qarabağ erməniləri isə Xankəndi və onun ətrafında tamamilə qeyri-qanuni, Ermənistan vətəndaşlarının pasportları ilə yaşayırlar. Ona görə də onlara qarşı yumşaq münasibətinə, səbrinə görə rəsmi Bakıya hələ təşəkkür də etmək lazımdır.
Ümumiyyətlə, gördüyümüz kimi, Xaçikyanın çıxışları Rusiyanın federal telekanallarında təbliğat xarakterli şouların daimi iştirakçılarının səsləndirdiyi çıxışlara daha çox bənzəyir. Amerikanın aparıcı universitetlərindən birinin doktoru kollektiv Qərbi günahlandırır. Guya, bu kollektiv Qərb ermənilərin topdan və pərakəndə satışı ilə məşğuldur. Xaçikyan başa düşmür ki, bununla o, öz xalqını təhqir edir. Çünki o, Qarabağ iqtisadi rayonunun erməni əhalisini sanki kolxoz bazarında olduğu kimi satıla bilən bir kiloqram kartof və ya badımcana bərabər tutur.
Və söhbət xidmətlər üçün konkret qiymət preyskurantı olan, aşağı sosial məsuliyyətli qadınlardan getmir. Onlar sadəcə separatçılardır. Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edib yaşadıqları yerdə yaşamaq üçün qalıb-qalmayacağını seçmək və ya qəbul etməyərək, Ermənistana getmək hüququ olanlar. Azərbaycan getmək istəyənlər üçün nəqliyyat ayırmağa hazırdır.
O ki qaldı hərbi təcavüzə, bu, Ermənistan tərəfindəndir. Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni dörddə bir əsrdən artıq işğal altında saxlayan o idi, əksinə yox.