İsrailə hücumun sənədi tapıldı – SENSASİON ƏMƏLİYYAT PLANI
HƏMAS-da İsrail şəhərlərinin və hərbi bazalarının ətraflı xəritələri var idi.
Bu barədə “The Wall Street Journal” yazıb.
“Ölən terrorçuların yanında ərəb dilində sənədlər tapılıb: şəhərlərin və hərbi bazaların xəritələri, həmçinin ÇAXAL-ın zirehli maşınlarının zəif nöqtələrini göstərən taktiki təlimatlar”, - nəşr qeyd edib.
WSJ vərəqələri araşdırdıqdan sonra belə qənaətə gəlir ki, HƏMAS əvvəlcə yalnız hərbi bazalara hücum deyil, həm də girovların götürülməsi ilə mülki hədəflərə hücum planlaşdırıb. Sənədlər silahlıların kəşfiyyat məlumatlarının toplanmasının ölçüsünü və niyyətlərinin miqyasını ortaya qoyur.
Təhlilçi və keçmiş kəşfiyyatçı Mixael Milşteyn bildirib ki, HƏMAS keçmişdə bu hücum zamanı göstərdikləri planlaşdırma səviyyəsinə uyğun heç nəyə malik deyildi - onlar hədəflərinin nə olacağını dəqiq bilirdilər.
“15 iyun 2023-cü il tarixli, çox məxfi olaraq qeyd olunan 14 səhifəlik sənəddə ölkənin cənubundakı kiçik bir icma olan Mefalsimə hücum planı təsvir edilir. Təlimatlarda qəsəbənin xəritələri və aerofotoşəkilləri, həmçinin 1000-ə yaxın mülki şəxsin könüllü təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən mühafizə olunduğu barədə məlumatlar var idi. Yaxınlıqdakı İsrail əsgərlərinin 3-5 dəqiqə ərzində Mefalsimə çata bildiyi də qeyd edilir. Bundan əlavə, dəstə üzvlərinə göstərişlər verilir, əsirlərin danışıqlara aparılmasının zəruriliyi bildirilir.
Mefalsim şənbə günü hücuma məruz qaldı, lakin yaxınlıqdakı Byeeri və Kfar Azada çoxlu sayda itki və girovlara baxmayaraq, könüllülər müqavimət göstərə bildilər və heç kim ölmədi”, - məqalədə bildirilir.
Mütəxəssislərin fikrincə, tapılan sənədlər HƏMAS-ın açıq mənbələr, insanlar və kiberhücumlar vasitəsilə sistemli məlumat toplaması həyata keçirdiyi qənaətinə gəlməyə imkan verir: “Yaraqlılar ÇAXAL-ın sərt hərbi müqaviməti ilə qarşılaşacaqlarına inanırdılar və onların zirehli personal daşıyıcılarına necə hücum etmələri, maşınlara necə və harada hücum etmələri və hansı partlayıcı maddələrdən istifadə etmələri barədə təlimatları var idi. Ayrı bir sənəddə əsas İsrail “Merkava” tankının zəif tərəfləri və onu sıradan çıxarmaq üçün tövsiyələr təsvir edilmişdir”.