Teymur Rəcəbov Aronyana ermənilərin illərdir, xalqımıza etdiklərini xatırladıb:
“44 günlük İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra isə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 30 ilə yaxın erməni işğalı altında olan rayonlarımızı azad etdi və Ermənistanı təslim olmağa, həmçinin tam məğlubiyyətini etiraf etməyə məcbur etdi. Levon Aronyan susdu.
Azərbaycan əsgərləri yerlə-yeksan edilmiş kəndləri, rayon mərkəzlərini, qəsəbələri, şəhərləri - bütün evlərin, tikililərin xarabalıq qalasına çevrildiyini göstərəndə o, susdu. Aronyan Qafqazın Xirosiması - erməni işğalçıları tərəfindən yer üzündən silinmiş Ağdam şəhəri haqqında heç nə deməyib. Dağıdılan və ya tövləyə çevrilən məscid və ibadət evləri haqqında da həmçinin. On minlərlə azərbaycanlı vəhşicəsinə işgəncələrə məruz qalıb, öldürülüb. Ermənistanın, erməni işğalçılarının və separatçı quldur dəstələrinin ölkəmizə gətirdiyi misilsiz müsibətlər haqqında da susdu. Yox, o, inadla susdu. İndi danışdı.
O, “Facebook” profilində erməni təbliğatının və dezinformasiyasının sözlərini sözbəsöz təkrar edərək, Azərbaycana qarşı ittihamlar səsləndirib. İddia edir ki, Qarabağ erməniləri “blokadadır, onların nə yeməkləri, nə də dərmanları var”.
Ağdam-Xankəndi yolu işləyəndə, keçid məntəqəsi işlək vəziyyətdə olanda, hər iki istiqamətdə hərəkət edən yüklərə baxış keçirilərkən hansı “blokada”dan söhbət gedir. Məhz Azərbaycanın səyi ilə həm Ağdam-Xankəndi, həm də Laçın-Xankəndi yolları fəaliyyətə başladı. Qarabağ həm dünya ictimaiyyəti, həm də son vaxtlar Ermənistan tərəfindən tanınan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan torpağıdır. Orada yaşayan ermənilər isə Azərbaycana inteqrasiya etməlidirlər.
"Oyanaq, insanlar. Biz susqunluğumuzla bəşəriyyətin əsrlər boyu utanacağı bir şeyin baş verməsinə icazə verə bilmərik. Biz nəslimizə baş verənlər haqqında danışmağı və bu biabırçı vəziyyəti dəyişdirə biləcək insanlara çatmağa borcluyuq”, - deyə Levon Aronyan yazır.
Mən tamamilə razıyam, Aronyan - gəlin susmayaq, gəlin Ermənistanın Xocalıda Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi əsl soyqırımdan danışaq.
Günahsız və silahsız insanların qətlə yetirilməsindən, qocaların güllələnməsindən, süngüyə sancılan körpələrdən, hamilə qadınların diri-diri yandırılmasından, uşaqların döyülərək öldürülməsindən, dağıdılan şəhər və kəndlərdən, dağıdılmış daş-kəsmələrdən. Hələ uzun illər təmizləməli olduğumuz minalanmış sahələr haqqında.
Gəlin səmimi olaq. Qrossmeysterin dürüstlüyü təkcə etik standart deyil, həm də şahmat ictimaiyyətinin və bütövlükdə cəmiyyətin hörmət və etibarının açarıdır. Hər bir yalançı bəyanat şahmatçının etibarını sarsıdır və bütün şahmat dünyasının reputasiyasına xələl gətirir.
Və unutmayın ki, qrossmeysterlər öz söz və hərəkətlərinə görə məsuliyyət daşıyırlar və yüksək dürüstlük standartlarına riayət etməlidirlər”.
Qeyd edək ki, Levon Aronyan feysbuk hesabında Qarabağ ermənilərinin guya "blokada"da olması ilə bağlı paylaşım edib.
30-08-2023, 10:00
Azərbaycanın “Şah və mat!” deməyinə az qalıb: “Qala qurmaq” imkanları da olmayacaq [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
25-07-2023, 09:21
Türkiyəli pilotdan Avropa çempionu olan qızlarımıza xoş sürpriz - VİDEO [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
19-06-2023, 12:16
Ermənistan və erməni separatçıları Azərbaycana qarşı təxribat üçün zəmin hazırlayır [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]