"III Qarabağ müharibəsi başlaya bilər" - GƏLİŞMƏ
"Hindistan Ermənistan üzərindən Cənubi Qafqazda geosiyasi təsir imkanlarını artırmaq istəyir".
Bunu siyasi şərhçi Elçin Alıoğlu "Cebhe.info"-ya açıqlamasında Fransa və Hindistan tərəfindən Ermənistanın silahlandırılmasının regionda yeni bir müharibəyə səbəb olub-olmayacağı ilə bağlı suala cavablandırarkən bildirib.
Qeyd edək ki, Ermənistan bu yaxınlarda Hindistandan 155 milyon dollara 84 ədəd 155 mm-lik “ATAGS” artilleriya sistemi almaq qərarını təsdiqləyib.
Bundan əvvəl, Ermənistan 6 ədəd “ATAGS” qurğusu alıb. Eyni zamanda Ermənistan Hindistan şirkətləri ilə “MArG 155” özüyeriyən haubitsaların və “Akaş” hava hücumundan müdafiə sisteminin alınması üçün daha bir neçə müqavilə imzalayıb.
Hətta bir müddət əvvəl Hindistanın Ermənistana "Brahmos" qanadlı ballistik raketlərini tədarük edəcəyi ilə bağlı məlumatlar da yayılmışdı.
Məsələnin mahiyyətini açıqlayan politoloq Elçin Alıoğlu qeyd edib ki, rəsmi Dehlinin Ermənistana müasir silah-sursat tədarükünün arxasında məhz İslamifobiyaya dayanır:
"Hindistan ilə Ermənistan arasında hərbi-texnika sahədə ikitərəfli əməkdaşlıqla bağlı bir sıra müqavilələr imzalanıb. Bu müqavilələrin ümumi həcmi 444.12 milyon dollar dəyərindədir.
Bu müqavilələrə əsasən Hindistan Ermənistana daha əlavə 155 mm-lik “ATAGS” artilleriya və "Pranaka" reaktiv yaylım atəş sistemləri, həmçinin müxtəlif tipli haubitsalar və radar sistemləri tədarük etməlidir. Amma "Brahmos" qanadlı raketlərinin Ermənistana verilməsi qeyri-mümkündür. "Braharat" şirkəti tərəfindən istehsal olunan bu raketlər uzaqmənzilli ballistik raket sistemləridir və nüvə başlıqlarının daşınması üçün istifadə olunur.
Hindistanın Ermənistanı müasir silahlarla təmin etməkdə məqsədinə gəlincə, hazırda Hindistanın Baş naziri Narendra Modi ifrat dərəcədə şovinist, millətçi və irqçi bir siyasətçidir. Narendra Modinin xarici siyasət doktrinasında iki əsas istiqamət var. Belə ki, Hindistan müdafiədən hücum taktikasına keçir, eləcə də hər hansı ölkənin Pakistanla dərin əməkdaşığı Hindistanın əleyhinədir.
Hindistanın Cənubi Qafqazda geosiyasi maraqlarının olması inkar olunmazdır. Bildirim ki, Pakistan-Britaniya-İsrail-Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığına qarşı, İran-Ermənistan-Fransa-Hindistan əməkdaşlıq ittifaqı qurulur. Bu ittifaq fonunda Hindistan məhz Ermənistan üzərindən Cənubi Qafqazda geostrateji və geosiyasi mövqeyini möhkəmləndirmək niyyətindədir. Məhz bu səbəbdən rəsmi Ermənistanı müasir silah-sursatla təmin edir.
Bundan başqa, Hindistanın Ermənistanla bağlı xarici siyasətində bir amilə də diqqət yetirmək lazımdır. Rəsmi Dehli Ermənistanı dəstəkləməklə Qərb ölkələrində erməni lobbisindən yararlanmaq istəyir. Heç kəsə sirr deyil ki, ermənin lobbisinin həmin ölkələrin ictimai-siyasi elitasında təsir mexanizmlərinə malikdir.
Qeyd edim ki, Hindistan hərbi sənaye kompleksini məhz Fransa ilə əməkdaşlıq əsasında formalaşdırıb. Yəni, elə müdafiə və hücum xarakterli silahlar var ki, onları Hindistan və Fransa şirkətləri birgə istehsal edir. Məhz Hindistan Fransanın təlimatları əsasında Cənubi Qafqazda hərəkət etməyə başlayıb".
Azərbaycanla Ermənistan arasında III Qarabağ müharibəsi ehtimalına gəlincə, Elçin Alıoğlu deyib ki, Hindistan və Fransanın Ermənistanı silahlandırması hər an bu müharibəyə gətirib çıxara bilər:
"Heç kəs bundan sığortalanmayıb. Ermənistanın silahlandırılması bütün region üçün çox ciddi təhlükə yaradır. Yəni, Ermənistanı Azərbaycanla birbaşa növbəti müharibəyə hazırlayırlar.
Bilirik ki, Ermənistanda revanşist və radikal millətçilik əhval-ruhiyyəsi hələ qalmaqdadır. Ermənistan ictimaiyyətində belə bir xülya dolaşır ki, onların ölkəsi güclənərsə, yenidən Azərbaycanın azad olunan torpaqlarını işğal edəcəklər. Bu xülyalar regional sülhə və sabitliyə böyük zərbədir.
Sözsüz ki, Fransa və Hindistan, hətta İran regiondakı vəziyyətin gərginləşməsindən faydalanacaqlar. Növbəti hərbi toqquşmalar baş verərsə, bu, yalnız Ermənistanın ziyanına olacaq. Ermənistan məhv olunmaq təhlükəsiz ilə üz-üzə qalacaq".
19-01-2024, 09:00
Ermənistana gedən silah-sursat karvanları: Tədarükçü kimdir - Moskva, Nyu-Dehli, yoxsa Tehran? - FOTO/VİDEO [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
25-10-2023, 15:30
Moskva geri çəkildi, Paris isə..: - “İrəvan silahlandırılsa, qalmaqal yaranacaq” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
12-06-2023, 15:30
İki ölkədən Azərbaycana xain həmlə: Ermənistanı savaşa hazırlayırlar - NƏ BAŞ VERİR? [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]