General Mirzəyev və 40 məmura sanksiya təklif edilir - Siyahı
Azərbaycan Rusiya sülhməramlılarını ölkədən çıxarırkən, Ermənistanla sülh müzakirələrində irəliləyiş əldə edilərkən ABŞ Konqresinə 40 Azərbaycan rəsmisi haqqında sanksiya qərarı üçün layihə təqdim edilib.
Bu barədə Qafqaz Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (QAFSAM) sədr müavini, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Cəfərsoy məlumat yayıb.
Musavat.com ABŞ Konqresinə sanksiya üçün təqdim olunan tam siyahını əldə edib:
Mənbələrin “mütləq tam olmayan” adlandırdığı ABŞ-nin sanksiyalarına təqdim olunan Azərbaycan rəsmilərinin tam siyahısı belədir:
1. Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev;
2. Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Polis İdarəsinin rəisi, polkovnik-leytenant Elgün Əliyev;
3. Briqada komandiri, polkovnik Elşən Sanayevı;
4. Azərbaycan Quru Qoşunlarının sabiq komandanı general-leytenant Ənvər Əfəndiyev;
5. Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin sabiq rəisi general-mayor Ceyhun Həsənov;
6. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Əli Nağıyev;
7. Müdafiə nazirinin müavini, Quru Qoşunlarının Komandanı general-leytenant Hikmət Mirzəyev;
8. Prezidentin hüquq-mühafizə orqanları və hərbi məsələlər üzrə köməkçisi Fuad Ələsgərov;
9. Baş Prokurorluq - Orxan Səmədov;
10. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Vüqar Quliyev;
11. Baş Prokurorluq - Ziya Məsurov;
12. Baş Prokurorluq - Pərviz Mirxəşimov;
13. Baş Prokurorluq - Babaxan Həsənəliyev;
14. Baş Prokurorluq - Həmzə Eldar Əkbər oğlu;
15. Baş Prokurorluq - Ələkbərov Valeh Həsən oğlu;
16. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Faiq Qəniyev;
17. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin keçmiş hakimi Mirzə Xankişiyev;
18. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin keçmiş hakimi İlham Mahmudov;
19. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Eldar İsmayılov;
20. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Cavid Hüseynov;
21. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Samir Əliyev;
22. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Azad Məcidov;
23. Bakı Hərbi Məhkəməsinin sədri Zeynal Ağayev;
24. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Səbuhi Hüseynov;
25. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin keçmiş hakimi Əfqan Hacıyev;
26. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Telman Hüseynov;
27. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Əli Məmmədov;
28. Nərimanov Rayon Məhkəməsinin hakimi Vüsal Qurbanov;
29. Nərimanov Rayon Məhkəməsinin hakimi Kamranov Hafiz;
30. Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsinin İstintaq İdarəsinin baş müstəntiqi Yusif Yusifov;
31. Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi Abbasov Mirzəli Əbdüləli oğlu;
32. Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsi, general-mayor Əbülfət Rzayev;
33. Baş prokurorun birinci müavini Elçin Məmmədov;
34. Müdafiə Nazirliyi - Leytenant Fuad Rəfael oğlu Nəbiyev;
35. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyev;
36. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti İlham Mehdiyev;
37. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti Vüsal Sultanov;
38. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti Azad Ələkbərov;
39. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti İsmayıl Əkbərov
40. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti Ramin Bağırov.
Qanun layihəsində Bayden administrasiyasına ABŞ qanunvericiliyi, o cümlədən Qlobal Maqnitski Qanunu çərçivəsində 180 gün ərzində qeyd edilən şəxslərə qarşı sanksiyalar haqqında qərar qəbul etmək çağırışı yer alacaq.
Sayt əlavə edib ki, hakimlərin siyahıda olma səbəbi - erməni müharibə canilərinə və əsirlərə hökm oxumalarıdır.